Dolina Chochołowska-Grześ

Dolina Chochołowska-Grześ

Jeśli ktoś twierdzi, że średnie partie Tatr nie mają czego zaoferować niedoświadczonym turystom – powinien wybrać się na Grzesia. Szczyt nazywa się dosyć pieszczotliwi chyba ze względu na gościnne i przytulne dojście do niego. A zdobyć go można niezależnie od wieku i kondycji.

Wierzchołek tego szczytu wznosi się nad południowo-zachodnim krańcem Doliny Chochołowskiej. Szlak zaczyna się tuż przed schroniskiem. Żółty szlak początkowo wiedzie przez skraj polany, by zagłębić się następnie w świerkowy las. Leśny trakt wiedzie w górę i  może być nieco błotnisty.  Ta trasa jest rajem dla lubiących smakować leśnych skarbów – krzaczki borówek wprost kuszą barwą ciemnoniebieskich jagód.

Droga wychodzi w końcu na piętro kosodrzewiny i grzbiet. Pod nami rozciąga się Przełęcz Łuczniańska. Wybierają wiodąca w lewo drogę wspinamy się stromo, ale wygodnie na wierzchołek. Na samej górze do odpoczynku zachęcają ławeczki.

Melancholijny, pofalowany obraz Tatr, jaki maluje się ze szczytu tworzy bardzo przyjazny widok. Samo położenie Grzesia również dodaje mu uroku.

Ze szczytu można dalej udać się na Rakoń lub Wołowiec albo Bobrowiec. Przy obecnym otwarciu granic, bliskość Słowacji daje możliwośc modyfikacji szlaków i wolnego przemieszczania się pomiędzy Polską a naszymi południowymi sąsiadami.

Trasa jest bardzo łatwa a jej pokonanie zajmuje około półtorej godziny. Długość szlaków wynosi 3 km.

Kalendarz imprez « »