Czerwienne

Czerwienne

Czerwienne to wieś podhalańska, która swoją nazwę wzięła od pokrywającej pobliski wzgórze czerwonej glinki i wschodzącego po drugiej stronie czerwonego słońca. Stąd tez aż do lat 60. XX wieku wieś nazywała się Międzyczerwienne. Początki Czerwiennego datuje się na 1630 rok.

Na granicy z Ratułowem znajduje się Czerwona Góra, będąca najbardziej  charakterystycznym punktem wsi. Do najcenniejszych zabytków florystycznych należą kilkusetletnie lipy, uznane za pomniki przyrody. We wsi stoi także kilka starodawnych chałup góralskich a w jej górnej części zachowała się drewniana dzwonnica.

Czerwienne stało się sławne dzięki sanktuarium maryjnemu na Bachledówce. Historia sanktuarium wiąże się z historią pani Jarząbkowej, cudowanie ocalonej podczas wojny z rak Gestapo. Podarowała ona swoją ziemię oo. Paulinom z Jasnej Góry, którzy najpierw wznieśli tutaj pustelnię a następnie okazałą świątynię.

Sanktuarium było często odwiedzane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz przez Jana Pawła II. Na wierchu Budz znajduje się krzyż upamiętniający miejsce pochowania konfederatów barskich.

W 2011 roku przez Czerwienne prowadziła trasa wyścigu Tour de Pologne.

Kalendarz imprez « »