Brzegi

Brzegi

A kto w Tatry przyjeżdża, by wędrować, powinien w Brzegach nocować – chciałoby się powiedzieć. Brzegi to wprost idealna baza turystyczna w rejonie Tatr Wysokich. Stąd właściwie wszędzie jest blisko. I to nie ważne, czy wybieramy się w polskie, czy słowackie Tatry. Sprawdźcie sami!

Brzegi to wieś położona na Podhalu w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Graniczy ze Słowacją i jest doskonałym punktem wypadowym za południową granice Polski. Brzegi leżą w paśmie Pogórza Bukowiańskiego, w którym najwyższym szczytem jest Cyrhla nad Białką.

Znajdujące się na wschodnich stokach wsi zabudowania stanowią doskonały punkt obserwacyjny panoramy Tatr. Widać stąd m.in. Rysy, Gerlach, Murań Mięguszowieckie Szczyty, czy też Wołoszyna.

Pierwsze wzmianki o Brzegach pochodzą już z XIV wieku, choć wieś lokowana została dopiero w 1625 roku.

We wsi bardzo mocno kultywuje się podhalańską tradycję a tutejsze kobiety znane są m.in. z hafciarstwa ściegowego.

Na wycieczkę na sportowo!

Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich, czy też Spisz i Podhale w zasięgu ręki? Jeśli zależy Wam, by jak najszybciej dostać się na szlaki turystyczne – koniecznie zatrzymajcie się w Brzegach. Urokliwy przełom Białki nie tylko stwarza doskonałe warunki do wypoczynku  na łonie natury, ale też jest początkiem wielu ciekawych dróg.

W Brzegach mogą zatrzymać się piechurzy, rowerzyści i amatorzy sportów ekstremalnych. Najbliższe ścianki wspinaczkowe – już w Białce Tatrzańskiej. Trasy rowerowe z Zakopanego do Szaflar i dalej do Bukowiny Tatrzańskiej to jedne z najczęściej wybieranych przez amatorów dwóch kółek.

Brzegi to również doskonały punkt obserwacyjny, z którego można jeszcze raz rzucić okiem na przejechaną przez siebie trasę.

A co jeśli ktoś lubi pomachać wiosłami? W biegu Białki wyznaczono także trasę kajakową, zatem i wodniacy będą uszczęśliwieni. Jeśli chodzi o kąpiele w rzece, to raczej polecamy je morsom – nawet w lecie woda nagrzewa się tutaj zaledwie do kilku stopni i raczej mrozi niż przyjemnie chłodzi.

Stoki pobliskiej Czarnej Góry to wymarzone miejsce dla paralotniarzy. Niezapomniane widoki i zapierające dech w piersiach panoramy  urzekły już niejednego wielbiciela podniebnych wrażeń.

Kalendarz imprez « »