Biały Dunajec

Biały Dunajec

Biały Dunajec to miejscowość położona w gminie o tej samej nazwie. Płynie przez nią rzeka górska, która swoją nazwę wzięła od nazwy miejscowości. Przez Biały Dunajec przechodzi również droga krajowa nr 47, będąca częścią tzw. Zakopianki.

Historia  i znane nazwiska

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XVI wieku. Prawo lokacyjne Biały Dunajec uzyskał w 1579 roku. W 1873 roku urodził się tu Andrzej Galica, twórca Pułku Strzelców Podhalanskich. Z końca XIX wieku pochodzi znajdująca się w miejscowości szkoła im. Kazimierza Wielkiego.

W Białym Dunajcu pomieszkiwały znane osobistości. W latach 1913-1914 w jednym z tutejszych pensjonatów zatrzymał się Lenin.

Światła cywilizacji

Bliskość rzeki sprzyjała rozwojowi przemysłu. W 1919 roku w Białym Dunajcu stanęła fabryka tektury, której turbiny napędzane były wodami rzeki Białego Dunajca.

W 20-leciu międzywojennym w miejscowości stanął pierwszy kościół, ale górna część Białki podlega pod parafię w Poroninie.

Elektryfikacja została w Białym Dunajcu przeprowadzona dopiero w latach 50. Ubiegłego wieku, natomiast wodociągi i kanalizacja zawitały do mieszkańców zaledwie około 20 lat temu.

Stąd wszędzie jest blisko!

Z Białego Dunajca bardzo łatwo dostać się do Małego Cichego, Białki Tatrzańskiej oraz Bukowiny Tatrzańskiej. Wielbiciele pieszych wycieczek w góry znajdą tu początki wieku szlaków turystycznych. Biały Dunajec to także mekka wędkarzy. Blisko stąd również do Gilczarowa – najwyżej położonej wsi w Polsce, skąd roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Kalendarz imprez « »