Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska

Na Podhalu nie sposób się nudzić. Tutejsze miejscowości oferują nie tylko wspaniałe widoki podhalańskich regionów, ale też doskonałe bazy noclegowe. Wśród niezwykle malowniczych miejsc warto zwrócić uwagę na Białkę Tatrzańską. Wieś ta ma wiele walorów które niewątpliwie stanowią o niesłabnącym zainteresowaniu turystów Białką Tatrzańską.

Położona w gminie Bukowina Tatrzańska Białka, jest znana głównie jako miejscowość letniskowa. Nie oznacza to bynajmniej, że nie ma po co tu przyjeżdżać w zimie. Liczne wyciągi narciarskie zachęcają także amatorów białego puchu i szaleństwa na deskach.

Wysoki poziom nasłonecznienia, na który niewątpliwie wpływa przepływająca przez wieś rzeka Białka ściąga tutaj spragnionych opalania.

Historia miejscowości

Historia Białki sięga XVII wieku. Choć była wsią – jej dobra ziemskie obejmowały spore tereny leśne nawet w okolicach Morskiego Oka, czy też Wołoszyna.

Mieszkańcy Białki trudnili się pasterstwem a ich kuśnierskie zdolności rozsławiły na całe Podhale białe kredowane kożuchy.

Do Białki dzisiaj

Dzisiaj warto przyjechać tu na wspomniane już wcześniej narty – na każdym niemalże wyciągu można legitymować się wspólnym karnetem Tatra SKI. Ośrodek narciarki w Kotelnicy Białczańskiej został w 2009 roku najlepszym ośrodkiem narciarskim w Polsce.

Wśród innych sportów w Białce można uprawiać kajakarstwo górskie oraz paralotniarstwo. Popularny jest tu również rafting, czyli ekstremalne spływy pontonowe.

W 2011 roku otwarto tutaj Termę Bania, w której temperatura wody ma 80°C. Jej dach zbudowany jest w całości z naturalnej roślinności.

Zabytki

Przez Białkę Tatrzańską przebiega Szlak Architektury Drewnianej. Stoi na nim m.in. kościół św. Szymona i Judy Tadeusza z XVIII wieku. Niewątpliwą atrakcją są wakacyjne msze święte odprawiane w języku łacińskim. Najbliższe Białce miejscowości to Bukowina Tatrzańska (5 km), Nowy Targ (12 km) i Zakopane (12 km).

Kalendarz imprez « »