Atrakcje Czarnego Dunajca

Atrakcje Czarnego Dunajca

Oprócz niezwykłego bogactwa naturalnego, bogatej fauny i flory, Czarny Dunajec ma do zaoferowania przyjezdnym bogate zaplecze zabytkowe. To właśnie czyni go doskonałą alternatywą dla wszystkich, którzy nie mają ochoty jechać do zatłoczonego Zakopanego ani wspinać się na wysokie szczyty, by zaznać niezwykłej kultury Podhala.

Zabytki świeckie

Do najciekawszych zabytków tych okolic należy zespół zagród w podhalańskim stylu. Jest to zbiór 120 domów, objętych ochroną konserwatorską. Wybudowano je na przełomie XVIII i XIX wieku. Do ich wzniesienia użyto jedynie drewna.

Najstarsza chata pochodzi z 1798 roku i jest siedzibą Muzeum Powstania Chochołowskiego.  Wydarzenie to było częścią powstania Krakowskiego z 1846 roku i zostało, z pomocą mieszkańców Czarnego Dunajca, stłumione przez wojska austriackie. Do dziś kwestia ta pozostaje przedmiotem sporów pomiędzy wsiami. Wyrazem niezadowolenia jest m.in. figura św. Jana Nepomucena, która stoi odwrócona tyłem do Czarnego Dunajca.

I sakralne

Dom nr 28 to regionalna izba rzemiosła. Jej ekspozycję stanowią zabytkowe rzeźby oraz nowo powstające.  Wyrazem głębokiej religijności czarnodunajeckich górali są liczne kapice i kościoły. XVIII- i XIX-wieczne zabytki architektury sakralnej na pewno przypadną do gustu zwiedzającym. Praktyczne każda wieś w okolicy ma swój kościół. Na Bachledowym Wierchu powstało w 1991 roku sanktuarium maryjne, zwane potocznie „Bachledówką”. Wieża kościoła góruje nad okolicą i jest doskonale widocznie niemalże z każdego miejsca gminy.

Folklor

Lokalny folklor urzeka różnorodnością. Oprócz wyrabiania tradycyjnych góralskich ciupag i fajek, okoliczna ludność dba o pielęgnowanie regionalnych strojów. Czarny Dunajec posiada kilka ludowych zespołów oraz jeden cygański. Wiele jest też imprez kulturalnych.

Czarny Dunajec to miejscowość zdecydowanie otwarta na turystów. Nie ma tu najmniejszego problemu ze znalezieniem noclegu, czy skosztowaniem lokalnej kuchni. Nawet ci, którzy nie posiadają własnego środka transportu mogą przyjechać tu bez obaw – łączność z okolicznymi atrakcjami zapewnią sprawnie kursujące autobusy. Mniej zatłoczone ulice gwarantują szybsze niż z Zakopanego dostanie się do Doliny Chochołowskiej, czy też Kościeliska.

Okoliczna ludność jest gościnna i nastawiona na bezinteresowna pomoc. Czarny Dunajec to doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy szukają czystego powietrza, w okolicy bowiem nie  funkcjonuje żaden ciężki przemysł.

Kalendarz imprez « »