Niedzica

Niedzica

Historia Niedzicy nieodłącznie wiąże się z powstaniem zamku, który do dzisiaj stanowi największą atrakcję tej miejscowości. Warto tu przyjechać ze względu na malowniczy a nawet iście bajkowy pejzaż, jaki stanowi wspomniany zamek z rozlewającym się przed nim Zbiornikiem Czorsztyńskim i tamą. To doskonałe miejsce zwłaszcza dla miłośników historii, mrocznych opowieści i zamkowych lochów.

Dzieje zamku

Pierwsze wzmianki i zamku pochodzą z XIV wieku a konkretnie z 1330 roku, kiedy to żupan Ziemi Spiskiej, Saros, sporządził tu testament.

Kolejne dzieje zamku zawierają wiele ważnych dla historii Polski momentów. To tutaj w Zygmunt Luksemburczyk rękami swojej delegacji zapłacił królowi Władysławowi Jagielle za 13 polskich miast spiskich kwotę 37 tysięcy kop groszy praskich. Dzięki niespłaconej pożyczce zamek już na zawsze pozostał w granicach Polski.

W czasie wojennych działań, jakie wielokrotnie przetaczały się przez granice Polski zamek w Niedzicy był m.in. siedzibą rozbójników i świadkiem wielu egzekucji wykonanych na zdrajcach.

Inkowie

Jak się okazuje – zamek ma też powiązania z Inkami! W 1946 roku jeden z właścicieli zamku, potomek Inków dokopał się pod jego progiem do zaplombowanej i zaklepanej rury. W jej wnętrzu znalazł rzemienie zakończone złotymi blaszkami, wskazującymi na miejsce ukrycia skarbu Inków. Dzisiaj jednak los tej jakże cennej wskazówki pozostaje nieznany.

Warto przyjechać już dziś

Dzisiaj Niedzica jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów przybywających na Podhale. Niewątpliwe walory krajobrazowe tego miejsca ściągają tutaj nie tylko przybyszów z Polski.

Zamek spełnia dziś funkcje muzealne. Najodważniejsi mogą zwiedzić tu m.in. salę tortur. Ci, którzy lubią patrzeć w głąb koniecznie muszą spojrzeć w czeluście 60-metrowej studni wykutej w litej skale wapiennej.

W XX wieku był scenerią kilku filmów, takich jak Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy, czy też Janosika i Wakacji z duchami.

Na zamku funkcjonuje piękny taras widokowy, z którego rozciąga się bajeczna panorama na Zbiornik Czorsztyński.