Palenica Białczańska

Palenica Białczańska

Palenica Białczańska

Palenica Białczańska to jedno z najbardziej znanych miejsc w Tatrach. Polana ta jest punktem wypadowym wielu wycieczek, w tym – tej nad Morskie Oko.

Aby dostać się na Palenicę wystarczy wsiąść w Zakopanem w busa z napisem „Morskie Oko”. Kto jedzie pierwszy raz – niech się nie zdziwi – pojazd dowiezie go właśnie na parking na Palenicy, a nie nad najsłynniejszy staw w Tatrach. Ponieważ jednak nad Morskie Oko chodzi wielu „niedzielnych turystów”, dla ułatwienia im dojazdu, tabliczki z busów podają miejsce docelowe wycieczki, a nie nazwę polany z parkingiem.

Wycieczka z Zakopanego do Palenicy trwa około pół godziny. Warto jednak pamiętać o tym, że busy nie kursują cała dobę. W wakacyjne weekendy możemy spokojne złapać ostatni około 21, ale już w zimie – kursy kończą się około 18-19.
Palenica znana jest też z innego powodu – kiedyś nieopodal znajdowało się przejście graniczne na Łysej Polanie. Z parkingu na Palenicy wiodą dwa szlaki – czerwony i niebieski. Pierwszym z nich dojdziemy do Wodogrzmotów Mickiewicza, a drugim – na Rusinową Polanę.

Czy jest tu coś jeszcze do zobaczenia? W zasadzie nie – czasem można spotkać wystawców oscypków, czy innych regionalnych atrakcji. Turyści przekraczający granicę TPN mogą tu kupić bilety w kasach. Również tutaj można wynająć konny fasiąg, czyli dorożkę, dzięki której część trasy nad Morskie Oko będziemy mogli pokonać konno


Zmotoryzowani, którzy chcą tu zostawić samochód musza liczyć się, po pierwsze z opłatami, a po drugie – z ograniczoną liczbą miejsc – jest ich tylko 850. W sezonie letnim mogą więc pojawić się trudności z pozostawieniem samochodu. Warto wówczas wybrać jednak busa i nie martwić się o to, że nie będzie gdzie zostawić auta.

Atrakcje w okolicy

Zobacz wszystkie atrakcje »