Storczyki w Tatrach

Storczyki w Tatrach
Galeria zdjęć: Flora

Tatry to rejon bardzo zróżnicowany pod względem bogactwa flory. Oprócz wielu pachnących ziół, można tu spotkać także kwiaty, które na co dzień kojarzą nam się raczej z egzotycznymi krajami. Wśród nich warto poszukać storczyków.

Tatrzańskie storczyki to prawdziwa ozdoba piętra regli w najwyższych górach Polski. Wabią kształtem, barwą zapachem. Choć z pozoru są drobne i kruche, to doskonale przygotowały się do życia w tutejszych, nieco surowych warunkach. Tatrzańskie storczyki kwitną od końca kwietnia do połowy lipca. Można je spotkać głównie na stokach i w przerzedzonych lasach. 

Rośliny te mają długi cykl życiowy – by wytworzyć kwiaty, potrzebują nawet kilku lat. Za to ich sposoby wabienia zapylających je owadów doprowadziły do perfekcji. Najbardziej atrakcyjnym wyglądem cechuje się obuwik pospolity, porastający wapienne zbocza. Ponadto – posiada on tzw. kwiaty pułapkowe, w których najdłuższy płatek jest jedyną drogą opuszczenia kwiatu, do którego wleciał owad. Przy tym – musi on przejść przez strefę, gdzie znajduje się najwięcej pyłku i w ten sposób zapyla kwiat.

Wiele storczyków nie wytwarzających nektaru zaczyna kwitnąć zanim jeszcze tatrzańskie kwiaty rozpoczną ten proces. Tym samym, minie kilka dni, zanim przebudzone ze snu owady zorientują się, że przy tatrzańsich storczykach nie uzupełnią zapasów. Tym samym zdążą zapylić wiele kwiatów, przedłużając trwałość gatunku.

Tatrzańskie storczyki wykorzystują też zjawisko mikoryzy (współżycia z grzybami) oraz mimikry (naśladowania innych roślin), dzięki czemu o wiele łatwiej przetrwać im w świecie bezwzględnej walki o przedłużenie gatunku. Niektóre kwiaty wytwarzają substancje narkotyczne, spowalniające ruchy owadów, co sprawia, że na ich ciele gromadzi się więcej pyłku potrzebnego do zapylenia.