Pomurnik w Tatrach

Pomurnik w Tatrach

Jeśli uprawiacie wspinaczkę wysokogórską, to albo już spotkaliście, albo będziecie mieli szansę spotkać pomurnika. Ten pozornie tylko zwykły ptak zakłada gniazda wysoko, w niedostępnych miejscach, a szczęście ich oglądania mają tylko nieliczni.

Pomurnik jest jednym z najbardziej niezwykłych ptaków Polski. Zamieszkuje jedynie Tatry i Pieniny, i to powyżej górnej granicy lasu. Jego ciało jest szare, jedynie ogon kończy się biało. Samce mają dodatkowo czarne podgardle. Dopiero lecący pomurnik prezentuje swoje piękno w całej krasie. Ciemnoczerwone skrzydła oraz białe plamy, zwane perłami, umiejscowione na skrajnych lotkach widać również podczas żerowania.

W całej Polsce występuje zaledwie 20-25 par tego gatunku. Przez to wpisany jest jako gatunek krytycznie zagrożony w Czerwonej Księdze Zwierząt. Pomurnik jest gatunkiem osiadłym, który na czas zimy przenosi się w doliny górskie.

Pomurnik składa 4-5 białych, nakrapianych jaj. Wysiaduje je 18-20 dni, a młode opuszczają gniazdo po około miesiącu. Jest to gatunek trudny do obserwacji ze względu na zakładanie gniazd w niedostępnych miejscach.