Jeże w Tatrach

Jeże w Tatrach

Jeże to zwięrzęta, które na dobre zadomowiły się w miejskich parkach, ogrodach oraz tam, gdzi epod osiedlowymi balkonami rośnie dużo krzewów. Te owadożerne zwierzątka wydają nam się wręcz wpisane w miejski krajobraz. Tymczasem - żyją również w Tatrch.

W najwyższych górach Polski możemy spotkać jeża wschodniego. Do niedawna uważano, ze zamieszkujące Tatry przedstawiciele tego gatunku zwierząt należą do rodziny jeży wschodnioeuropejskich, natomiast jeszcze wcześniej, uważano je za wschodni podgatunek jeżą europejskiego, znanego jako jeż zachodni.

Tatrzańśkie jeże są największymi ssakami owadożernymi Podhala i Polski. Przez cały rok, oprócz jesieni ważą około 1 kg. Wraz ze zbliżaniem się zimy ich waga rośnie, w celu jej przetrwania. Zwierzęta te żywią się głównie dżdżownicami, ale w skałd ich menu wchodzą także traszki, ślimaki, owady, żaby, a nawet pisklęta. Zimę spędzają hibernując w ściółce.

W Tatrach jeże możemy spotkać w obrębie regla dolnego. Najwyżej - były widzian na Małym Kopieńcu (koniec XX wieku). Obecnie - liczebność tych ssaków na Podhalu waha się i ciężko jest stwierdzić, czy podnoże Tatr jest ich terenem rozrodczym, czy jedynie chwilową ostoją dorosłych osobników. Wszelkie obserwacje tych zwierząt są znacznie utrudnione ze względu na ich nocny tryb życia.