W regionalnym stylu

Wielkanocny pasztet - zrób to sam!

Wielkanocny pasztet - zrób to sam!

Na Wielkanoc przygotowujemy różne tradycyjne przysmaki i raczymy nimi całą rodzinę. Niestety, coraz częściej na świątecznym stole lądują produkty gotowe, które ajurat wypatrzymy na promocji w hipermarkecie. Jak zaskoczyć domowników? Szef kuchni BUKOVINA Terma Hotel Spa - Sylwester Lis - przedstawia przepis na smaczny, domowej roboty... pasztet z królika w cieście francuskim! Próbowaliśmy, palce lizać...

Szczegóły
Wielkanoc pod Tatrami - część pierwsza

Wielkanoc pod Tatrami - część pierwsza

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto, które upamiętnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Z obchodami związanych jest wiele zwyczajów ludowych, które jednak różnią się od tych, które kultywowane są po dziś dzień. Postanowiliśmy się zatem przyjrzeć, jak obchodzona jest Wielkanoc pod Tatrami, a opowiedział nam o tym Franciszek Chowaniec Suchowian z Bukowiny Tatrzańskiej, którego wspomnienia sięgają 93 wiosen wstecz…

Szczegóły
Tysiące ludzi w Orszaku Trzech Króli w Zakopanem

Tysiące ludzi w Orszaku Trzech Króli w Zakopanem

6 stycznia w centrum Zakopanego można było zobaczyć Orszak Trzech Króli, do którego przyłączyło się tysiące mieszkańców oraz turystów, którzy w tym czasie spędzali wolny czas w stolicy Tatr. Nie zabrakło kolęd, w polskim i… ukraińskim języku.

Szczegóły
Tatry do liftingu?

Tatry do liftingu?

Tatry nie zawsze były terenem pięknego Parku Narodowego, którego fauna i flora podlegały ścisłej ochronie, a wyznaczone szlaki ograniczały możliwości eksploatacji najbardziej dziewiczych terenów. Panująca na południu Polski bieda, chęć dorównania bardziej rozwiniętym miastom i poszukiwanie dochodów umożliwiających przetrwanie sprawiły, że ludzie wpadali na różne dziwne pomysły, które miały im pomóc w zwiększeniu dochodów. Oto garść.

Szczegóły
Zwyczaje zaduszkowe

Zwyczaje zaduszkowe

Jako że dzisiaj obchodzimy wigilię dnia Waszystkich Świętych, chcielibyśmy Wam przybliżyć zwyczaje pierwszolistopadowe, które praktykowane były także w okolicy Tatr. Tamtejsza, bardzo religijna ludność wykształciła przez lata własną, piękną tradycję obchodzenia dnia pamięci o tych, którzy od nas odeszli.

Szczegóły
Historia kapelusza góralskiego

Historia kapelusza góralskiego

Zastanawialiście się kiedyś, skąd się wziął kapelusz góralski? Wiecie gdzie ma skrzela? Skąd na kapeluszu muszelki? Jakie spełniał funkcje i co ma wspólnego z meksykańskim sombrero? W poszukiwaniu odpowiedzi, wybraliśmy się do Zagrody Korkoszów w Czarnej Górze - oddziału Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, by przyjrzeć się historycznym dziejom tego nakrycia głowy…

Szczegóły
Zakopanego nigdy dosyć

Zakopanego nigdy dosyć

Przereklamowane? Jak się okazuje – Polakom Zakopanego nigdy dosyć. Zima, wiosna, lato – zawsze można spotkać tutaj tłumy. Polska, Słowacja, Czechy, Niemcy – kulturowy tygiel zdaje się nigdy nie opuszczać tego miejsca. Co sprawia, że Zimowa Stolica Polski, mimo upływu lat wciąż pozostaje rozchwytywanym punktem turystycznych wypraw?

Szczegóły
Tylko koni żal...

Tylko koni żal...

Nie słabnie gorąca dyskusja na temat tego, czy na trasie do Morskiego Oka nadal powinny kursować tzw. fasiągi, czyli konne zaprzęgi. Ekolodzy grzmią o tym, że zwierzęta cierpią katusze, ale fiakrów broni TPN, który z takiego typu turystyki czerpie niemałe zyski…

Szczegóły
Podhale to nie tylko Tatry

Podhale to nie tylko Tatry

Jadąc na południe Polski warto pamiętać, że Podhale to nie tylko Tatry. Choć doskonale wiemy, że mało kto jedzie w okolice Zakopanego, by wypoczywać jedynie w Bukowinie Tatrzańskiej, to przypominamy, że ten region ma też wiele innych ciekawych miejsc.

Szczegóły
Gdzie licho wodzi w Tatrach?

Gdzie licho wodzi w Tatrach?

Czy w Tatarach dochodzi do dziwnych, niewyjaśnionych zjawisk? Oczywiście, że tak. Nawet najwięksi sceptycy nie są w stanie wyjaśnić takich zagadek, jak śmierć rodziny Kaszniców. O której pisaliśmy jakiś czas temu. Ale to nie wszystkie mroczne tajemnice najwyższych gór Polski.

Szczegóły
Moda na Tatry

Moda na Tatry

Czy góry wychodzą z mody? Biorąc pod uwagę to, ilu turystów tłumnie zasypuje Tatry co roku można by sądzić, że nie. Tymczasem – prawdziwych górołazów jest coraz mniej.

Szczegóły
Polak, Słowak – dwa bratanki

Polak, Słowak – dwa bratanki

Tatry łączą ludzi – nie tylko dlatego, że wobec nich każdy staje się równy. To także takie miejsce na mapie Polski, w którym biegną obok siebie granice dwóch państw – Polski oraz Słowacji. Równie często, co na szlakach, naszych południowych sąsiadów możemy spotkać w podhalańskich miasteczkach a nawet – w bukowiańskich termach.

Szczegóły
O co chodzi góralom?

O co chodzi góralom?

Podhale to region, gdzie najlepiej jest szukać dowodów na to, że gwara nie jest czymś martwym i ciągle może pozostawać w użyciu. Czasem jednak przeciętnemu turyście, przyjeżdżającemu do Zakopanego lub Bukowiny Tatrzańskiej ciężko jest dogadać się z rodowitymi góralami. Dlatego też przygotowaliśmy dziś mały słownik gwary góralskiej. Może przyda się Wam jeszcze tych wakacji?

Szczegóły
Poszukiwanie skarbów w Tatrach

Poszukiwanie skarbów w Tatrach

Opowieści o skarbach ukrytych w górach od wieków rozpalają ludzką wyobraźnię. Za najbardziej zasobne we wszelakie dobra materialne szczyty uznaje się Sudety, gdzie przebiegał niegdyś szlak Walonów. Ale także Tatry mają swoje tajemnicze miejsca, w których, jak głoszą legendy – można znaleźć złoto, szlachetne kamienie i szczęście.

Szczegóły
Co można kupić na Krupówkach?

Co można kupić na Krupówkach?

Co można kupić na Krupówkach? To pytanie wydaje się śmieszne, ale dla osoby, która chce nabyć prawdziwe perełki góralskiego rzemiosła – odpowiedź na nie może wyprowadzić z błędu.

Szczegóły
Strzygi, upiory, dziwożony – czyli co się kryło w tatrzańskich gęstwinach?

Strzygi, upiory, dziwożony – czyli co się kryło w tatrzańskich gęstwinach?

Chociaż Podhale nie jest już regionem, w którym czas zatrzymał się kilkanaście lat temu (co bardziej można powiedzieć o Bieszczadach), to i tak niektóre wierzenia w nadprzyrodzone moce na długo zapadły w serca tamtejszych mieszkańców. Podhale to także kraina, na przykładzie której najlepiej widać jak chrześcijaństwo przenikało się z ludowymi wierzeniami i wcale ich nie wyparło.

Szczegóły
Kobiecy góralski strój ludowy

Kobiecy góralski strój ludowy

Podhale, jak każdy region Polski może poszczycić się kilkoma wyróżnikami. To jednego z nich na pewno należy damski strój ludowy. Chociaż na początku był skromy i w miarę jednolity, to później zaczął przechwytywać wiele z miejskiej mody. Dzisiaj ponownie obserwuje się powrót do korzeni, czyli prostoty.

Szczegóły
Legenda o śpiącym wojsku

Legenda o śpiącym wojsku

Krążą na Podhalu, Spiszu i Orawie dwie wersje legendy o śpiącym pod skałami Giewontu wojsku. W jednej z nich bohaterem jest juhas, w drugiej Kowal. Obaj noszą imię Kuba. Nas urzekła bardziej opowieść o pasterzu. Oto ona.

Szczegóły
Halny – złowrogi wiatr

Halny – złowrogi wiatr

Halny to wiatr, który na Podhalu nie cieszy się dobrą opinią. Choć ciepły, potrafi wiać z niewyobrażalną prędkością. Zimą niszczy zaśnieżenie na stokach, zawsze powoduje bóle głowy i podobno jest przyczyną wzrostu liczby samobójstw.

Szczegóły
Tatrzańskie ciekawostki

Tatrzańskie ciekawostki

Tatry, choć eksplorowane niemiłosiernie przez turystów wciąż zacięcie bronią swoich tajemnic. Przykładem są choćby jaskinie, które ciągle nie do końca pozostają odkryte. Chociaż ludzie wydzierają górom coraz więcej dóbr, takich jak woda termalna, kamienie szlachetne a nawet lasy – wciąż jest sporo rzeczy, o których mało kto wie. Poznajcie niektóre ciekawostki, związane z polskimi Tatrami.

Szczegóły

Kalendarz imprez « »