Zabójczo piękne lawiny

Zabójczo piękne lawiny

Lawiny. Ilu ludziom odebrały już życie. Zjawisko przerażająco piękne, zabójczo urzekające w swojej nieprzewidywalności. Powstają, kiedy niestabilna pokrywa śnieżna odrywa się od podłoża i rusza z hukiem po górskim zboczu.

Śnieg na zboczach gór może nawarstwiać się przez wiele tygodni. Kolejne warstwy natomiast mogą mieć różną grubość, konsystencję, wilgotność i plastyczność. W dużej mierze skład i właściwości pokrywy śnieżnej zależą od pogody. Kiedy śnieg pada na płaską powierzchnię – jego kolejne warstwy są poddane działaniu względnej równowagi. Kiedy jednak zmienia się nachylenie terenu – zmianie ulega także ciśnienie i wiele innych czynników. Siły tarcia mogą stać się mniejsze niż siły grawitacji. Wówczas biała płachta może powolnie spełzać w dół lub urwać się i nabrać prędkości ekspresu.

Obserwacja pogody, znajomość warunków, w jakich powstają lawiny i wiedza, co je może wywołać dzielą nas już tylko o krok od stworzenia systemu przewidywania tego zjawiska.

Przede wszystkim jednak, przed białą śmiercią w górach, może uchronić nas nasza rozwaga. Dlatego nie ignorujmy skali ostrzeżeń i zamiast wędrować po Tatrach, narażając się na niebezpieczeństwo – poświęćmy ten czas na relaks w bukowiańskich termach.

Kalendarz imprez « »