Z dzieckiem na szlak

Z dzieckiem na szlak

Z wycieczką w Tatry z dzieckiem jest tak, jak z każdą wyprawą – warto znaleźć to, co najpiękniejsze w danej trasie i sprawić, by mały wędrowiec nie zanudził się długotrwałym marszem.

Na początek trzeba poznać możliwości fizyczne nie tylko dziecka, ale i nasze. Zdarza się bowiem, że na płaskich trasach,  maluch marudzi, że bolą go nóżki, podczas gdy na skałkach, gdzie można się trochę powspinać jest wniebowzięty. A my przestajemy dawać radę.

Dlatego też nawet na prostych, łatwych trasach warto dać dziecku możliwość wdrapania się na jakiś kamień lub głaz.

Warto również zaopatrzyć się w mapę lub przewodnik i nauczyć kilku legend, by móc zwrócić uwagę dziecka na piękno okolicy. Doskonałą okazją do barwnych opowiadań może być odpoczynek na szlaku. Jeśli maluch chce chwilę pomoczyć nogi w potoku – niech to zrobi. Niech doświadczy na własnej skórze, czym jest surowa, ale tez bajeczna i magiczna przyroda Tatr.

5-6-latki spokojnie mogą wybrać się na spacer z rodzicami Drogą pod Reglami. Niedługa trasa wiedzie także z Wierchporońca na Rusinową Polanę. Wielką frajda będzie wycieczka w Łysej Polany do Morskiego Oka (w wersji dla najmłodszych – wozem góralskim). Kto nie boi się oczekiwania na wjazd kolejką na Kasprowy Wierch, może zafundować maluchowi to niezapomniane przeżycie. Już sama podróż wagonikiem podczepionym na linie będzie wspaniałą przygodą.

Ze starszym dzieckiem można zejść później do schroniska w Murowańcu. Odradzamy za to osławiony Giewont. Szczyt jest wąski, stromy i nietrudno tutaj o tragedię.

Wspomniana już Droga pod Reglami ma jeszcze jedną zaletę – umożliwia zapoznanie malucha z regionalnym, górskim folklorem. Stojące na szlaku bacówki stwarzają niepowtarzalną okazję, by pokazać dziecku, jak się robi oscypki a nawet spróbować tych smakowitych serków.

Tatrzańskie doliny wykształcają w dzieciach cenny nawyk patrzenia nieco dalej niż tylko pod własne nogi. Pomocna może być lornetka i mapa z oznaczonymi szczytami. Tym samym dzieci odrywają się od miejskiego sposobu postrzegania świata.

Po długiej wędrówce warto dać sobie czas na relaks i odpoczynek. Całej rodzinie na pewno przypadną do gustu baseny geotermalne w Bukowinie Tatrzańskiej. Brodziki, zjeżdżalnie i inne wodne atrakcje pomogą się zrelaksować i przyjemnie zakończyć dzień.

Kategoria: Atrakcje dla rodzin

Kalendarz imprez « »