Wybieramy górski plecak

Wybieramy górski plecak

Plecak to nieodłączny element każdej górskiej wycieczki. Jest wygodny – pozwala nam zachować wolne ręce. Do tego możemy w nim zmieścić cały ekwipunek – prowiant, cieplejsze ubranie, napoje, mapę, oświetlenie, apteczkę. Jak dobrać plecak aby szło nam się wygodnie?

Przede wszystkim sam plecak powinien być wygodny – dostosowany wielkością do naszych potrzeb, odpowiednio wyprofilowany i niekrępujący ruchów. Tył powinien być usztywniony (chyba, że chcemy, by wbijało nam się w plecy ucho od kubka). Dobrze również, by szelki i tył były zrobione z oddychającego materiału, co zapobiegnie poceniu się i zmniejszy wilgotność koszulki.

Pasy barkowe powinny mieć możliwość regulacji a przy tym być miękkie. Wrzynające się w ramiona szelki nie są niczym przyjemnym i mogą powodować bolesne otarcia. Bardzo przydatną rzeczą jest pas biodrowy, który w znacznym stopniu odciąża plecy i sprawia, że plecak nie „lata” nam z lewej strony na prawą przy każdym podejściu.

Jednak najważniejszą funkcjonalnością są oczywiście kieszenie. Na mniejsze i większe rzeczy, plus kieszeń zewnętrzna na wodę. Taki uchwyt do dobre rozwiązanie dla niewielkich plecaków, w których trzeba oszczędzać wnętrze na inne rzeczy. Pakując plecak na dno wkładamy najcięższe rzeczy. Jeśli jest on duży, np. 60-litrowy, to warto, by miał również otwierane dno. W mniejszych plecakach przydadzą się małe kieszonki, w których schowamy klucze, telefon i np. bilety na termy.

Dłuższe troki pozwolą przymocować do plecaka różne rzeczy – od teleskopowych kijków po buty na zmianę. By to wszystko nie zamokło – warto jeszcze zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec, tzw. raincover, który zawsze można wyciągnąć ze sobą, kiedy zaskoczy nas ulewa. Plecak warto również impregnować. Nie zapewni mu to całkowitej szczelności, ale pozwoli uniknąć nieprzyjemnej wilgoci np. podczas mgły, czy mżawki.

 Na krótkie wyprawy powinien wystarczyć plecak o pojemności około 30 litrów.

Kalendarz imprez « »