Wspinaczka od najmłodszych lat

Wspinaczka od najmłodszych lat

Wspinaczka kojarzy nam się nieodłącznie z taternictwem, zwinnymi ludźmi i czymś niebezpiecznym – wręcz ekstremalnym. Nic dziwnego, że połączenie dziecka i tego typu aktywności na pierwszy rzut oka nam zupełnie nie pasuje.

Nie mówimy oczywiście na początku o wspinaczce górskiej, ale nawet zwykły plac zabaw może być początkiem czegoś, co zmieni się w pasję na całe życie. Warto bowiem zauważyć, że już najmłodsze dzieci chętnie wspinają się na schody, krzesła, pudła. Oczywiście taka zabawa wymaga stałej opieki rodziców. Jeśli z czasem te wysokościowe zapędy nie opuszczą dziecka – warto wybrać się z nim na plac zabaw lub do parku linowego, gdzie najłatwiejsze trasy są dostosowane do możliwości nawet bardzo małych brzdąców. Wspinaczka ma być zabawą i nie można do niej dziecka zmuszać. Jeśli jednak zależy nam na zdrowym, sprawnym i odważnym dziecku, które będzie rozwijało swoje zainteresowania – warto podpowiedzieć mu wspinaczkę jako jeden z pomysłów na rozładowanie energii.

Zajęcia na ściance lub w parku wymagają oczywiście obecności wykwalifikowanego instruktora i odpowiedniego sprzętu, który można wypożyczyć na miejscu. Wspinaczka nie tylko rozwija układ mięśniowy, ale także uczy skupienia, przewidywania i wykształca zmysł równowagi.

Nawet duże ścianki, które początkowo przerażają szybko stają się kolejnym celem dziecka. Chęć przeżycia przygody jest bowiem w pewnym wieku silniejsza niż strach.

Wspinaczka wykształca też w dziecku ważne cechy społeczne: tolerancję, empatię oraz zachęca do pracy zespołowej.  Dzięki niej młody człowiek uczy się pomocy i oceny zdolności innych.

Starsze dzieci i nastolatki mogą już rozpocząć przygodę na skałkach. Wystarczy zapisać je do odpowiedniego klubu. Wspinaczka męczy, zatem po treningu można pozwolić sobie na chwile relaksu w basenach termalnych. Będzie to doskonała okazja do podzielenia się wrażeniami z zajęć i zacieśnienia więzi rodzinnych.

 

Kategoria: Wspinaczka

Kalendarz imprez « »