Warsztaty folk handmade - żywy kontakt ze światowymi trendami

Warsztaty folk handmade - żywy kontakt ze światowymi trendami

Jednym z najwyraźniejszych współczesnych trendów jest niewątpliwie renesans tradycyjnego rzemiosła ludowego. Tajniki lokalnej manufaktury najlepiej zgłębiać u miejscowych artystów i rzemieślników, którzy tę cenną wiedzę przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Z różnorodnych warsztatów handmade - od ceramiki po malowanie na szkle - warto skorzystać w Szkole Ginących Zawodów w Bukowinie Tatrzańskiej.

Retro, vintage i handmade

Tendencja powrotu do wykorzystywania lokalnych produktów jest odpowiedzią na zalewające nas wątpliwej jakości produkty z Azji. Idzie ona w parze z wieloma innymi aspektami, które splatają się w ideologii permakultury, ekologii czy slow food. Na ulicach wielkich miast trend ten zaczął przejawiać się w modzie w stylu retro, czyli w nawiązywaniu ubioru do stylistyki minionych epok. Następnie, przerodził się on w lansowany przez hipsterów styl vintage, którego przedstawicielami są przedmioty faktycznie pochodzące sprzed lat, często widocznie zużyte. Ponieważ jednak liczba przedmiotów starych, nadających się do użytku, jest ograniczona, z odpowiedzią przyszła idea „zrób to sam” (DIY). DIY można rozumieć dwojako - z jednej strony, jest to efekt przerabiania produktów zarówno sieciowych - w celu odróżnienia ich od mainstreamu jak i starych noname’ów (upcykling), z drugiej - tworzenie produktów ręcznie, od początku (handmade). Nowo powstałe produkty, w przeciwieństwie do produktów w stylu retro, nie tylko nawiązują do przeszłości swoją formą, ale także „treścią” - materiałem i techniką wykonania.

DYI lub zapytaj babci

W największych miastach bardzo dużą popularnością cieszą się warsztaty ceramiki, szycia i malowania na szkle. Portale, oferujące vouchery upominkowe, pełne są ofert na warsztaty handmade. Na dużą skalę powstają nowe blogi o craftingu i scrapbookingu. Trend ten widoczny jest również w przestrzeni miejskiej - w postaci nowych, designerskich punktów „robót ręcznych”, takich jak Kawiarenka Szyciowa w Poznaniu. Jakkolwiek, zajęcia w takich miejscach prowadzone są głownie przez miejskich artystów. Również na wsiach i w małych miastach, rzadko spotyka się już przedstawicieli niszowych grup zawodowych. Niemniej jednak, nadal funkcjonują- czasami jako atrakcja turystyczna, czasami tylko jako relikt przeszłości.

Szczyty designu

Jednym z takich miejsc, gdzie spotkać można ludowych rzemieślników, jest Szkoła Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej, zlokalizowana w największym w Polsce drewnianym budynku - Domu Ludowym, w Bukowinie Tatrzańskiej. Na krótkich, dwugodzinnych warsztatach, nauczysz się podstaw ceramiki, malowania na szkle czy haftowania. Takie warsztaty, oprócz zdobycia unikatowej wiedzy, na którą istnieje coraz większe zapotrzebowanie, to także świetny sposób na relaks - podczas tworzenia, uwolnisz umysł od codziennych trosk.

 
Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »