W Tatry z dzieckiem i wózkiem!

W Tatry z dzieckiem i wózkiem!

Czy w Tatry można wybrać się z małym dzieckiem w wózku? Które szlaki nadają się na wycieczki z najmłodszymi? Takie pytania często zadają młodzi rodzice na forach internetowych. W związku z tym, polecamy Wam kilka przetestowanych przez nas szlaków. Jedno jest pewne – Orlą Perć zostawmy sobie na czasy, kiedy nasze małe, słodkie dzieci będą zbuntowanymi nastolatkami.

Wózek trekkingowy

Pamiętajcie, nie każdy wózek nadaje się do chodzenia po górskich szlakach. Najważniejsze będą duże, pompowane koła oraz odpowiednia amortyzacja, aby wózek mógł przebrnąć przez większe przeszkody i aby nie „wytrzęsło” naszego dziecka na bardziej kamienistych trasach. Wózek powinien być także wodoodporny, gdyby po drodze złapał nas deszcz – wiadomo, że pogoda w górach bywa kapryśna. W wyższych partiach może wiać silny wiatr, w związku z tym, konieczny będzie wózek z budką, która nie tylko zapewni dziecku cień w bardziej słoneczne dni, ale także osłoni przed podmuchami powietrza. Pamiętaj również o pięciopunktowych pasach bezpieczeństwa dla Twojego malucha! Trzeba również nadmienić, że nie wszystkie szlaki można przejechać w całości – czasem konieczne będzie przeniesienie wózka i dziecka. Warto więc zaopatrzyć się w dodatkowe nosidło oraz wózek z lekką ramą.

Kościeliska i Chochołowska

Na pewno można wyruszyć z niemowlakiem terenową spacerówką do Doliny Chochołowskiej (4 km droga asfaltowa, następnie ubita gruntowa) i Kościeliskiej (na znacznym odcinku ubita gruntowa, potem kamienne płyty), których trakty umożliwiają całkiem wygodny spacer na prawie całej długości. W tych dolinach kursują również dorożki, na których można się przejechać także ze złożonym wózkiem.

Morskie Oko

Bardzo malownicza, doskonale przystosowana dla wózków droga asfaltowa prowadzi z Polany Palenica (970 m npm, dojazd busem) do Morskiego Oka. Warto jednak pamiętać, że wiedzie cały czas łagodnie pod górę, pokonując na odcinku 9 km ponad 400 m różnicy poziomów. Za to widok i górskie otoczenie, które czeka na końcu, są wiele warte. Dla rodziców, którzy chcą nasycić oczy pięknem krajobrazu, a nie mają ochoty wędrować długą trasą, istnieje inna opcja. Można złożyć wózek i większość drogi przejechać konnym wozem z dzieckiem na kolanach aż do Polany Włosienica.

Kategoria: Atrakcje dla rodzin

Kalendarz imprez « »