W Tatrach rodzą się sławni

W Tatrach rodzą się sławni

Podhale to region, gdzie urodziło się wiele znanych nam dzisiaj osób. Z Tatr pochodził i w Tatrach zaczynał swoje podróże zaginiony zdobywca Broad Peak Maciej Berbeka. Najbardziej utytułowana polska snowboardzistka Jagna Marczułajtis mieszka w Poroninie. Najlepszy polski sopran – Zofia Kilanowicz – urodził się w Zakopanem. Z Nowego Targu pochodzi serialowy Zenek Pereszczak ze „Złotopolskich” – czyli Bartek Topa. Rabka Zdrój natomiast kojarzyć nam się powinna z młodym badaczem, podróżnikiem i himalaistą – Markiem Żołądkiem.

Wychowana pod wyciągiem

Plotki głoszą, że Jagna Marczułajtis wychowała się „pod wyciągiem”. Jak sama wspomina w wielu wywiadach, to jej rodzice, którzy kochają narty, kupili jej sprzęt już na drugie urodziny i, mając niecałe trzy lata, zjechała na nich z Kasprowego. Później, wbrew woli rodziców, zamieniła narty na deskę aby za moment zdobyć pierwszy złoty medal na Mistrzostwach Świata juniorów w Zakopanem. Po paru dniach na tych samych zawodach zdobyła drugi złoty medal. Sukces zawdzięcza rodzicom, którzy tak szybko „zbratali” ją z prędkością, śniegiem i sportem.

Zdobywał giganty, ale dom miał w Tatrach

Nazwisko „Berbeka” kojarzą już chyba wszyscy. Lodowy wojownik, himalaista, ratownik TOPR, przewodnik IVBV. Do jego największych osiągnięć należy nowa droga południową ścianą Annapurny, pierwsze zimowe wejście na Manaslu, pierwsze zimowe wejście na Cho Oyu południowym filarem oraz „sławne” Broad Peak zimą a także Mont Everest (pierwsze polskie wejście od strony Tybetu, 1993). Maciej Berbeka jak mało który polski podróżnik związany był z Tatrami. Urodził się w Zakopanem i właśnie w Tatry uważał za swój dom. Kiedy jego rówieśnicy zaczynali swoje przygody ze wspinaczką na skałkach, on wspinał się w Tatrach i poznawał ludzi, którzy w Tatrach bywali.

Młody wielki himalaista z Rabki

Kolejnym nazwiskiem, które niebawem może stać się bardzo sławne jest Marek Żołądek – młody podróżnik i badacz, doktorant Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Od 2004 roku wspólnie z Michałem Apollo zorganizowali 11 ekspedycji sportowo-naukowych w najdalsze zakątki naszego globu oraz kilkanaście wyjazdów na „Starym Kontynencie”. Wspinali się w różnych rejonach świata, wliczając Himalaje, Andy, Kaukaz, Alpy Południowe, Alpy Japońskie, Góry Skaliste, góry Alaski, Appalachy, Kilimandżaro, Góry Smocze, Góry Przylądkowe, Wielkie Góry Wododziałowe, Alpy, Góry Betyckie, Karpaty. Odwiedzili blisko 50 krajów na sześciu kontynentach. Są też autorami kilku nowych dróg wspinaczkowych w górach świata, m.in. dziewiczego szczytu Himalajach – Masala Peak 5650 m n.p.m., za który zostali nominowany do prestiżowej nagrody Polskiego Związku Alpinizmu "Jedynka". Ostatnim ich sukcesem jest pierwsze w historii wejście na himalajski Forgotten Peak, o którym opowiadali w środę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »