Uważajmy na słońce w górach

Uważajmy na słońce w górach

Choć lipiec raczej polewał deszczem, niż przygrzewał słońcem – wielu turystów wybrało się na urlopy w Tatry. Niektórzy po to, by odpocząć w bukowiańskich termach, inni – by wędrować. Przed nami druga połowa lata. Uważajmy w górach na słońce.

Słońce uprzyjemnia wędrówkę i poprawia samopoczucie. Kiedy jednak jest go za dużo – może nam poważnie zaszkodzić. Temperatury oscylujące w górach na znacznie wyższym poziomie niż w dolinach mogą być przyczyną groźnych zasłabnięć. Tak to już z polskimi Tatrami jest – w zimie najcieplej jest w dolinach a najzimniej na szczytach a latem odwrotnie. W związku z tym ratownicy przypominają co roku, że w wypadku planowania większej wycieczki trzeba wychodzić wcześnie rano – najlepiej ze świtem. Uniknie się wówczas palących promieni i burz, które po południu lubią pojawiać się w Tatrach.

Oprócz nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych i kremów z filtrem niezbędna jest butelka z wodą. Wędrówka wyciska z turystów siódme poty a odwodnienie może być śmiertelnie niebezpieczne.

Warto też pamiętać, że pogoda bywa zmienna. Nawet jeśli wychodzimy ze słońcem – po drodze może nas złapać deszcz. Nieprzemakalna kurtka i bluza to absolutne minimum.

 

Kalendarz imprez « »