Tatrzańskie wywierzyska

Tatrzańskie wywierzyska

Rodzinna wycieczka w Tatry może służyć odkrywaniu piękna przyrody. Nie trzeba wcale zadzierać głowy wysoko, ku szczytom, aby odkryć, jak niezwykłe formy potrafi przybierać podhalańska przyroda nieożywiona. Warto zabrać więc dzieci i pokazać im coś zaczarowanego – a mianowicie – wywierzyska.

A co! Niech znają również inne formy wodne niż bukowiańskie baseny. Wywierzyska to obiekt pożądania turystów, którym zaczynają kończyć się zapasy wody. Lodowata, przejrzysta i orzeźwiająca już niejednego przyprawiła o zapalenie strun głosowych. Sama nazwa, wywierzysko, pochodzi z gwary góralskiej i oznacza wodę wywierającą spod ziemi. Jeśli strumień wody trafi na nieprzepuszczalną przeszkodę, zaczyna wybijać ku górze. Wywierzyska są bardziej wydajne od źródeł, co stanowi o ich ogromnej atrakcyjności turystycznej. Większość tego typu tworów jest niedostępna dla turystów, jednak kilka z nich można zobaczyć z bliska.

Wywierzysko Olczyskie znajduje się na Polanie Olczyskiej (1070 m n.p.m.) u podnóży Skupniów Upłazu. W 1999 roku wywierzysko uległo podniszczeniu. Od tej pory wypływ wody następuje z prawie okrągłego zagłębienia. Jak je znaleźć? Dojście do wywierzyska prowadzi od zielonego szlaku na Kopieniec oraz od żółtego, wiodącego z Nosalowej Przełęczy.

Lodowe Źródło – cechuje się nieco mniejszą wydajnością niż Wywierzysko Olczyska. Położone jest po wschodniej stronie Potoku Kościeliskiego na wysokości Bramy Kraszewskiego (ok. 974 m n.p.m.). Źródło jest połączone z systemem wód jaskiniowych w masywie Czerwonych Wierchów.

Wywierzysko Chochołowskie – położone jest około 30 metrów na południe od Skały Kmietowicza i na wysokości 988 m.n.p.m. Otaczają je strome zbocza a samo wywierzysko tworzy malownicze jeziorko o głębokości 1,6 metra. Dawniej wywierzysko to nazywane było „Stawkiem” i wykorzystywane do pojenia bydła. Nad taflą wody widać dwa wypływy szczelinowe, powiększające swoje strumienie po roztopach.

Turystycznie można odwiedzić jeszcze dwa wywierzyska – Goryczkowe i Bystrej. Z pewnością warto to zrobić. A stojąc nad krystalicznie czystymi taflami – pomyśleć, że oto mamy u stóp wodę, która od wieków krąży w skałach i pozostaje tak samo krystalicznie czysta.

Kategoria: Atrakcje dla rodzin

Kalendarz imprez « »