Tatrzańskie przełęcze

Tatrzańskie szczyty nie byłyby szczytami bez przełęczy, które potrafią być i pięknie i niebezpieczne. Zwłaszcza w Tatrach Wysokich należy mieć się na baczności wybierając na cel podróży którąś z nich. Osuwiska, luźne kamienie, zdradzieckie skróty – Ci, którzy nie trzymali się szlaków nie kończyli dobrze (np. na Gniewonckiej Przełęczy). Ale widoki z tatrzańskich przełęczy warte są trudu wspinaczki i dawki adrenaliny, która przyspiesza bicie serca.

Ciężko jest opisać przełęcze tatrzańskie ogólnie. Każda bowiem ma swoją specyfikę i wybierając się na nią warto wczytać się w dostępne informacje.

Najbardziej znane z tatrzańskich przełęczy po polskiej stronie to oczywiście Zawrat, Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Kozia Przełęcz, Krzyżne, Szpiglasowa Przełęcz, Świnicka Przełęcz, Wrota Chałubińskiego, Liliowe, Karb, Sucha Przełęcz, Przełęcz pod Kopą Kondracką, Chuda Przełączka i Przełęcz Kondracka.

O ile Zawrat i Krzyżne wymagają nieco wprawy i obycia z ekspozycją terenu, o tyle na przykład Wrota Chałubińskiego są przełęczą dostępną niemalże dla każdego. Z wielu z tych miejsc rozciągają się wspaniałe widoki na okoliczne szczyty i doliny. Na pewno warto odwiedzić tatrzańskie przełęcze latem i wczesną jesienią. Nie polecamy ich natomiast w zimie i wczesną wiosną, ponieważ na większości z nich zalega śnieg i może być bardzo niebezpoiecznie.

Kategoria: Polskie Tatry

Kalendarz imprez « »