Tatrzańskie jeziora

Zwane są zwyczajowo stawami i tak też funkcjonują w nazewnictwie. Jest to grupa około 200 zbiorników wodnych, z czego w polskich Tatrach jest ich zaledwie 40.

Większość z nich leży na wysokości ponad 1600 metrów. Okresowo, po topnieniu pokrywy śnieżnej lub obfitych opadach deszczu tworzą się stawy tymczasowe. Tatrzańskie stawy mają pochodzenie polodowcowe. Ich woda jest czysta, zimna i doskonale natleniona.

W tatrzańskich jeziorach nie żyją praktycznie żadne ryby (wyjątkiem jest Morskie Oko i Popradzki Staw). Fauna ogranicza się do kilku gatunków mięczaków i skorupiaków. W niżej położonych jeziorach można spotkać żaby i traszki.

W zależności od położenia stawu, stopnia zacienienia i głębokości zmienia się temperatura jego wody oraz utrzymuje pokrywa śnieżna. Przez większą część roku tatrzańskie stawy są skute lodem a okres jego topnienia trwa kilka tygodni.

Większość jezior w tym regionie charakteryzuje się doskonałą przejrzystością wody. Wynika ona głównie z ubogiego życia podwodnego. Największą czystość mają jeziora położone najwyżej. Widziane z lotu ptaka mają szafirową barwę; Morskie Oko posiada niebieską barwę ze szmaragdowym odcieniem. Czerwony Staw Panczyńszczycki ma brunatny kolor ze względu na występujące w nim kamienne dno zabarwione gatunkiem sinicy. Płytkie wody najgłębszych jezior tatrzańskich wydają się czarne ze względu na małe pochłanianie i rozproszenie światła.

Do największych i najbardziej znanych jezior tatrzańskich w Polsce zaliczamy: Morskie Oko, Wielki Staw Polski, Czarny Staw Pod Rysami, Czarny Staw Gąsienicowy, Czarny Staw Polski.

Kategoria: Polskie Tatry

Kalendarz imprez « »