Tatry Zachodnie

To największa część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Aż do końca XIX wieku nazywano je m.in. Halami Liptowskimi. W prostej linii ich długość wynosi około 29 km. Ich powierzchnia (zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej) to 400 km2. Zaledwie ¼ tego pasma leży na terenie Polski – reszta po słowackiej stronie.

Niewiele jest tu jezior – w granicach Polski największym jest Smreczyński Staw. Od Tatr Wysokich oddziela je Przełęcz Liliowe. Od Pogórza Skoruszyńskiego Tatry Zachodnie oddziela Huciańska Przełęcz. Dolina Kwaczyńska stanowi natomiast granicę pomiędzy Górami Choczańskimi a Tatrami Zachodnimi. Również skrajną krainą jest Kotlina Zakopiańska, ograniczona Drogą pod Reglami.

Od Tatr Wysokich, Tatry Zachodnie oddziela Dolina Gąsienicowa oraz Dolina Suchej Wody Gąsienicowej. Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest w tym paśmie Giewont. Również w Tatrach Zachodnich znajduje się wiele ciekawych i możliwych do samodzielnego zwiedzania jaskiń. Są to Jaskinia Mylna, Jaskini Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa, Smocza Jama, Dziura. Płatny wstęp z przewodnikiem obowiązuje jedynie do Jaskini Mroźnej.
Kategoria: Polskie Tatry

Kalendarz imprez « »