Tatry dla dzieci... w literaturze

Tatry dla dzieci... w literaturze

Książki podróżnicze i encyklopedyczne, które opisują Tatry, można bez trudu znaleźć w tradycyjnych księgarniach i sklepach internetowych. Nie tak łatwo jednak upolować dobrą książkę dla dzieci, która przybliżyłaby – szczególnie dzieciom „z nizin” – uroki regionu, jakim jest Podhale. W związku z tym, razem z moim synem, postanowiliśmy zrobić w tej sprawie śledztwo i uzupełnić bibliotekę małego podróżnika o literaturę tatrzańską.

Potworna, kwietniowa premiera

Na początku śledztwa, natknęliśmy się na nowinkę wydawniczą. W zabawnej książeczce Grzegorza Kasdepke „Potwór”, Tatry odkrywają przed nami swoje nieznane i dzikie oblicze. Stoi za tym nieograniczona wyobraźnia małej bohaterki opowiadania. Sam autor „Potwora” ma na swoim koncie już ponad 30 książek dla dzieci i młodzieży. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym pisma „Świerszczyk”. Za swoją twórczość literacką dla młodych czytelników otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Nie bez znaczenia jest również warstwa wizualna projektu, za którą stoi jeden z najpopularniejszych polskich ilustratorów prasowych, znany z rysunków pełnych poczucia humoru – Piotr Socha.

Zwierzęta

Oprócz dobrej zabawy, warto postawić na edukację. Umożliwia to książeczka pt. „Zwierzęta Tatr” wydawnictwa Bellona. Jest to zdecydowanie publikacja przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. Książka opowiada o zwierzętach żyjących w Tarach. Kolorowe ilustracje są integralną częścią wiedzy o zwierzętach, którą podano w bardzo przystępnej formie.

Legendy

Na koniec trochę tradycji, legend i opowieści. „Od Tatr do Bałtyku” to zbiór trzydziestu najpiękniejszych opowieści charakterystycznych dla poszczególnych regionów kraju. Książka zabierze najmłodszych w niezwykłą podróż po Polsce, w tym w nasze Tatry. Legendy zachwycają współczesnym językiem i prostotą stylu oraz pięknymi barwnymi ilustracjami, na których pięknie przedstawione zostały stroje z minionych czasów.

Kategoria: Atrakcje dla rodzin

Kalendarz imprez « »