Taternictwo na szczytach i w podziemiu

Taternictwo na szczytach i w podziemiu

Masz już spore doświadczenie w zdobywaniu tatrzańskich szczytów? Marzysz, by rozpocząć przygodę z taternictwem? Co tak naprawdę o nim wiesz?

W chmurach...

W polskich Tatrach mamy trzy rejony wspinaczkowe, udostępniane taternikom, zrzeszonym w Polskim Związku Alpinizmu. Należą do nich: rejon Hali Gąsienicowej (od Krzyżnego po Skrajną Turnię, poza Żółtą Turnią i Małym Kościelcem), Dolina Pięciu Stawów Polskich (od Krzyżnego po Świnicę) oraz rejon Morskiego Oka (Owcza Przełęcz – Wrota Chałubińskiego).

Według zasad, dojście na szczyt powinno odbywać się najbezpieczniejszą i możliwie najkrótszą drogą. Oczywiście należy zachować przy tym ogólne zasady ochrony przyrody. Biwakowanie na trasach taternickich jest zabronione, poza skrajnymi sytuacjami, kiedy to zagrożone jest życie taternika. Inaczej niż zwykli turyści, taternicy mogą korzystać z odpoczynku nie tylko w schroniskach, ale też w szałasach i obozowiskach (są to specjalne obozowiska taternickie).

Kiedy szlaki są zamknięte, tj. w okresie od 1 listopada do 30 czerwca, taternicy podczas wspinaczki mogą korzystać ze znakowanych szlaków, niedostępnych dla pozostałych turystów.

Jeśli wybieramy się na Słowację, to wszelkie przejścia granią Tatr powinny być zgłaszane do TANAP – odpowiednika TPN.

Każde wyjście  w góry należy odnotować w księdze wyjść i powrotów. Ważne, by podać planowaną godzinę powrotu i jej przestrzegać. W przeciwnym wypadku, po upływie 6 godzin od przewidzianego końca wyprawy zostanie uruchomiona akcja ratunkowa.

... i pod ziemią

Taternictwo to nie tylko wysokie szczyty. Można z nim również zejść pod ziemię. Istnieje bowiem jaskiniowa odmiana tej aktywności. By ją uprawiać należy posiadać Kartę Taternika Jaskiniowego, licencję TPN pozwalająca na uprawianie taternictwa jaskiniowego na terenie Parku lub wziąć udział w kursie jaskiniowym. KTJ można otrzymać po ukończeniu takiego kursu i, oczywiście, zdaniu odpowiedniego egzaminu.

Wejście do jaskini należy zgłosić elektronicznie, telefonicznie lub osobiście w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Chałubińskiego 42 do dwóch dni przed wyprawą.  O to, by tak wpis był prawidłowy dba kierownik wyprawy. Należy również pamiętać o tym, by wydrukować dokument albo mieć w pamięci jego numer, co przyda się na wypadek ewentualnej kontroli.

Co ciekawe – takie wejście do jaskini z grupą może też zostać wykorzystane do zbadania wnętrza groty. Kierownik wyprawy może bowiem zostać poproszony o zbadanie stanu czystości jaskini lub sprawdzenie punktów asekuracyjnych. Warto pamiętać także o tym, że dzienny limit wejścia zamyka się w 15 osobach. A jeśli mamy w planach działalność badawczą lub eksplorację jaskiń, to musimy uzyskać oddzielne zezwolenie od dyrekcji TPN. W tatrzańskich grotach zabrania się używania oświetlenia karbidowego a także montażu stałych punktów asekuracyjnych. Zarówno podczas podchodzenia do wlotu jaskini, jak i podczas poruszania się po niej należy wykorzystywać jak najkrótsze trasy. Dodatkowo, w czasie podchodzenia zaleca się korzystanie z ogólnodostępnych ciągów turystycznych. Wszystko po to, by jak najlepiej ochronić tatrzańską przyrodę.

Zmęczeni? Taternictwo nie jest łatwe, ale daje mnóstwo satysfakcji i radości tym, którzy je uprawiają. Jego nieodłącznym elementem jest odpoczynek w pięknej górskiej scenerii. Dlatego też warto po takiej wspinaczce pozwolić sobie na mały relaks np. w bukowiańskich termach. Lecznicze właściwości wody na pewno pozwolą szybko zregenerować obolałe mięśnie.

Kategoria: Sporty ekstremalne

Kalendarz imprez « »