Surrealistyczna etnografia - egzotyka na wyciągnięcie ręki

Surrealistyczna etnografia - egzotyka na wyciągnięcie ręki

Surrealistyczna etnografia nauczyła nas egzotyzować to, co znane i opatrzone. Okazało się, że ciekawe miejsca znajdują się także obok nas, że mijamy je, często nieświadomi ich istnienia. Debata na temat miejsc “bliskich” i “dalekich” odbyła się niedawno w Zakopanem, w galerii Willa Oksza. Na spotkaniu pojęcie egzotyki zostało zrelatywizowane, a miejsca “bliskie” i “dalekie” zmieniły swoje usytuowanie geograficzne. Co więc będzie bardziej egzotyczne - podróż na Karaiby, czy urlop w Bukowinie Tatrzańskiej?

Kompresja przestrzeni

Odczuwalny wzrost mobilności w XX i XXI wieku, spowodowany postępem cywilizacyjnym i większą dostępnością do technologicznych nowinek (np. tanie linie lotnicze), pchany przez emigrację zarobkową, ekspansję turystyczną i większe wykorzystanie Internetu, spowodował tzw. kompresję przestrzeni. Zjawisko to polega na tym, że miejsca geograficznie dalekie stały nam się czasowo i ekonomicznie bliskie. Dodatkowo, procesy globalizacji spowodowały, że na drugim końcu świata znajdujemy znane nam produkty i usługi, podobne standardy i procedury (bliskość mentalna). Świat się kurczy? Tak, ale jednocześnie rozszerza...

Egzotyka sąsiedztwa

Miejsce bliskie nam (geograficznie) mogą się okazać dużo ciekawsze i mniej dostępne niż zagraniczne miasta. Trudniej się do nich dostać, bo nie prowadzą tam wielkie arterie i autostrady. W takich miejscach nie znajdziesz znanych brandów, tylko bazary, oferujące regionalne specjały. W wyszukiwarce internetowej nie wygooglujesz obszernych opracowań na temat tych miejsc. Czy one istnieją? Aby to sprawdzić, warto się wybrać na wyprawę do “egzotycznego sąsiedztwa”.

Transformacja z “dalekiego” w “bliskie”

Gdzie więc szukać nowej, nieznanej przestrzeni? Gdzie odnaleźć odmienność? Na Podhalu znajdziesz wiele “zapomnianych” miejscowości i wsi, gdzie czas płynie w swoim tempie. Część tych miejsc przechodzi transformację w pejzażach mentalnych, stając się nam z różnych powodów bliższa. Taka przemiana nie musi w cale niszczyć odrębności i lokalnego kolorytu urokliwych, górskich miejscowości. Najlepszym przykładem jest Bukowina Tatrzańska, która zachowała swoją odrębność kulturową, hołduje tradycjom, będąc jednocześnie miejscem ekskluzywnym. Przykładem połączenia luksusu z regionalizmem są tutaj między innymi termy Terma Bukovina,  gdzie znajdziesz nowoczesny aquapark, który nazewnictwem nawiązuje do góralskiej gwary. Szacunek dla kultury idzie tutaj w parze z transformacją miejsca w bliskie... naszemu sercu.

 
Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »