Styl zakopiański

Styl zakopiański

Zakopane nie zawsze było ostoją kultury i centrum życia Podhala. Przed wojną stolicą polskich Tatr był Nowy Targ a wczasowicze woleli raczej, nieco zapomniany dzisiaj, Poronin.

Jednak to właśnie w Zakopanem stanęło pierwsze w naszym kraju muzeum regionalne – Muzeum Tatrzańskie, noszące imię Tytusa Chałubińskiego. I to właśnie tutaj można obejrzeć najprawdziwszą chatę góralską, stroje i regionalne rekwizyty. Jest tu także kolekcja obrazów malowanych na szkle.

Początki zakopiańskiej kultury datuje się na XIX wiek. Wówczas bowiem tutejsi mieszkańcy zaczęli mieć styczność z turystami. Wtedy też pojawiła się tutaj śmietanka artystyczna i towarzyska ówczesnej Polski. Każdy, kto przyjechał do Zakopanego, poddawał się urokowi maleńkiej, tatrzańskiej wioski. Swój zachwyt i podziw dla tego miejsca artyści wyrażali w różnego rodzaju dziełach – od obrazów po wiersze.

Niektórzy tak bardzo zakochali się w tym miejscu, że osiedlali się na stałe. Wielu poetów i malarzy promowało swoją twórczością Podhale. Kasprowicz, Tetmajer, czy też twórca stylu zakopiańskiego w architekturze – Witkiewicz to zaledwie kilka z szerokiego grona świetnych nazwisk. Do najbardziej znanych przejawów twórczości tego ostatniego artysty należą zakopiańskie wille, takie jak Koliba, czy Atma.

Warto też wspomnieć o muzeach, które upamiętniają doskonałe postacie. Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie czy Muzeum Stylu Zakopiańskiego pękają w szwach w sezonie turystycznym.

O czym to świadczy? Na pewno o tym, że oprócz oczywistego zainteresowania atrakcjami dostępnymi w okolicach Zakopanego, takimi jak np. termy w Bukowinie Tatrzańskiej, czy też stoki na Palenicy Białczańskiej i spływy Dunajcem, ludzie mają również potrzebę obcowania z czystą sztuką. To wspaniałe, zwłaszcza, że wielu turystów to najmłodsi. Jest zatem nadzieja, że podhalański folklor i kultura nie zaginą tak szybko.

Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »