Spaleologia

Spaleologia

Czy mówi Wam coś słowo spaleologia? Nie? Zatem jeśli jesteście miłośnikami Tatr, to jak najszybciej należy zapoznać się z tym terminem.

Spaleologia to nic innego, jak zwiedzanie jaskiń. Chociaż na terenie TPN obowiązuje generalny zakaz wchodzenia do nich, to za okazaniem odpowiedniego zezwolenia, można spenetrować 38 z nich. Pozwolenia otrzymują członkowie Polskiego Związku Alpinizmu, legitymujący się posiadanymi kwalifikacjami.

Co ciekawe na zwiedzanie tatrzańskich jaskiń obowiązują limity osobodni pobytowych. Część grot jest w pewnych okresach w ogóle nie dostępna.

Są też jaskinie, przez które wiodą szlaki turystyczne a ich zwiedzanie stanowi niemałą atrakcję turystyczną. Należą do nich: Mroźna, Raptawicka, Obłazkowa, Mylna, (Dolina Kościeliska), Smocza Jama (Wąwóz Kraków) oraz Dziura (w Dolince ku Dziurze).

Bez większego przygotowania możemy zwiedzić Jaskinię Mroźną (zainstalowano w niej sztuczne oświetlenie). Jedyne na co musimy się nastawić to dodatkowe koszty. Pozostałe, dostępne turystycznie groty wymagają posiadania własnego źródła światła.

A tym, którzy nie przepadają za skalistymi i ciemnymi zakamarkami polecamy inne formy rozrywki. Piękne tatrzańskie szlaki, monumentalne szczyty i dobrodziejstwa wód termalnych, np. w Bukowinie Tatrzańskiej na pewno zadowolą każdego.

Kalendarz imprez « »