Skialpinizm – narciarstwo i wspinaczka w jednym

Skialpinizm – narciarstwo i wspinaczka w jednym

Skialpinizm, czyli bardziej ekstremalną odmianę skitourismu, można z powodzeniem uprawiać w polskich Tatrach. Skialpinizm jest rodzajem sportu narciarskiego, który łączy w sobie wspinaczkę zimową, wędrówkę na nartach oraz zjazd narciarski na terenie górskim o dużym niebezpieczeństwie.

I ski i alpinizm

Istotą skialpinizmu jest połączenie podchodzenia, wspinaczki i zjazdu, czym różni się on od dziedzin pokrewnych, jak skituring lub zjazdy ekstremalne, w których pewne elementy są pominięte. Po dotarciu do punktu, z którego możliwy jest zjazd (wchodząc na nartach lub wspinając się), następuje przejście do zjazdu, zwykle bardzo stromym terenem, często połączonym z zeskokami z rogów skalnych. Zjazd zwykle prowadzony jest terenem żlebowym, co sprawia, że możliwości trawersowania stromizny jest ograniczona. Sport ten uprawia się zwykle kiedy śnieg jest dobrze związany, z uwagi na niebezpieczeństwo lawin.

Co zabrałbyś ze sobą na bezludne szczyty

Na wyprawę skialpową należy wziąć ze sobą duży plecak do zapakowania całego sprzętu do wspinaczki, specjalne narty, buty i wiązania, które umożliwiają podchodzenie i zjeżdżanie na nartach oraz foki, które przyczepione do nart ułatwiają podchodzenie.

Wiedza i życie

Nie mniej ważnym aspektem w czasie wypraw, oprócz właściwego sprzętu i umiejętności jego wykorzystania, jest posiadanie ogólnej wiedzy i doświadczenia w wędrówkach górskich zimą, umiejętności orientacyjnych, a także doskonała znajomość techniki zjazdu narciarskiego, odporność psychiczna i ogólna dojrzałość psychiczna i emocjonalna.

 

Kalendarz imprez « »