Skialpinizm

Skialpinizm

Skialpinizm od wielu lat cieszy się popularnością wśród zimowych miłośników Tatr. Zwany jest także turystyką narciarską lub skiturem. Uprawia się go zazwyczaj na letnich ścieżkach turystycznych Czerwonych Wierchów i innych szczytów otaczających Dolinę Chochołowską.

Jedna z ulubionych tras, będąca zarazem wygodną prowadzi ze szczytu Grzesia do schroniska. Można też pokusić się o dalszą wyprawę z Wołowca na Wyżnią Chochołowską.

Skialpinizm wymaga od uprawiających tę dyscyplinę doskonałych umiejętności narciarskich, ale też dobrego sprzętu.

Niezbędne są narty ze skiturowymi wiązaniami. Ich wyjątkowość polega na tym, że mają ruchomą pietę, ułatwiającą podejścia, którą da się do zjazdów zablokować, tak, by stworzyć zwykłe zjazdowe wiązania.

Buty skiturowe wyróżniają się  podeszwą typu wibram i możliwością zablokowania ruchomej cholewki. Zwykłe buty narciarskie też od biedy można wykorzystać do skituru, ale nie mogą mieć zbyt sztywnej cholewki. Należy jednak pamiętać, że wówczas występuje większe ryzyko powstania bolesnych otarć.

Foki – bardzo przydatne przy podchodzeniu pasy materiału podklejane pod narty. Podczas ruchu do przodu włosie prześlizguje się po śniegu, nie dając oporu. Kiedy jednak cofamy nartę – zakleszcza się, nie pozwalając na osunięcie nogi. Dawniej foki wykonywano z futra fok – stąd nazwa.

Do skialpinizmu wystarczą zwykłe kije narciarskie. Potrzebny jednak będzie niewielki (15-20 litrów) plecak, w którym zmieścimy cos do picia, jedzenia, gogle i rękawice. Oczywiście musi tam znaleźć się również łopatka i detektor lawinowy.

Ubranie powinno przypominać to narciarskie. Kilka warstw „na cebulkę” jest lepszych niż jedna gruba. Regulacja temperatury przyda się podczas wchodzenia po stokach.

Gogle lub okulary przeciwsłoneczne – nie zajmują wiele miejsca, warto zatem zabrać jedne i drugie.

Detektor lawinowy, łopatka i sonda – tylko taki sprzęt zwiększa Twoje szanse na przeżycie w przypadku zasypania przez lawinę.

Jeśli chcesz zacząć przygodę ze skiturem – nie musisz od razu kupować całego sprzętu – wiele elementów, takich jak narty, czy foki da się wypożyczyć. Zanim przekonasz się do tej wspaniałej formy turystyki, poświęć jeszcze chwilę na relaks. Możliwości jest wiele. My wiemy jedno – naciągnięte mięśnie najlepiej regeneruje woda termalna z Bukowiny Tatrzańskiej.

Kalendarz imprez « »