Ski-touring – między tradycyjnym narciarstwem a biegówkami

Ski-touring – między tradycyjnym narciarstwem a biegówkami

Skitouring to sposób wykorzystywania nart do wędrówek po górskich szczytach, szlakach turystycznych, nartostradach. Technika poruszania się na sprzęcie do skitouringu zbliżona jest do narciarstwa biegowego, jednak na tych nartach można także zjeżdżać. Dzięki skitouringowi zapaleńcy docierają do miejsc niedostępnych dla masowych turystów, zyskując bezpośredni kontakt z przyrodą i cudownymi krajobrazami.

Sprzęt

Sprzęt skitourowy różni się od zwykłego sprzętu narciarskiego – jest od niego lżejszy, ale równie wytrzymały i wykonany według najnowszych technologii. Specjalne wiązania i elastyczne buty posiadają regulację i  dają się ustawić w pozycji umożliwiających chodzenie bądź jazdę. Jakkolwiek, wyprawy skitourowe, oprócz podstawowego sprzętu – nart, butów i wiązań, wymagają dodatkowego wyposażenia niezbędnego do poruszania się po górach w zimie.

Dodatki

Aby być doskonale przygotowanym na skitourową wyprawę w góry, należy mieć ze sobą także składane kije teleskopowe, przyklejane do nart “foki” (ułatwiają podchodzenie), i – w miarę potrzeb –specjalny, ochronny gorset. Podczas długich tourów w odległe miejsca, warto zabrać ze sobą także inne dodatkowe gadżety – folię NRC, lekki śpiwór, zapas jedzenia i picia, dodatkową odzież na zmianę i latarkę (czołówkę).

Kiedy?

Wczesna zima jest idealnym terminem na skitourowe wyprawy dla osób, które chcą spróbować narciarstwa w głębokim, świeżym puchu. W poszukiwaniu przeżyć, takich jak jazda po dziewiczych stokach, nie trzeba wcale wyjeżdżać na lodowce krajów alpejskich – skitouring z powodzeniem można praktykować w Tatrach. Gdy nie bawią nas już zapełnione ludźmi stoki, można – chodząc graniami łączącymi szczyty – znaleźć miejsca do doskonałych zjazdów i odkrywać Tatry na nowo.

 

Kalendarz imprez « »