Rower dla zuchwałych - MTB na śniegu

Rower dla zuchwałych - MTB na śniegu

MTB to znana dobrze forma kolarstwa uprawiana na rowerach górskich. Dzięki specjalnej konstrukcji i uniwersalności tych jednośladów, możliwa jest jazda zarówno w trudnym terenie jak i w warunkach miejskich. Co jednak uczynić, gdy wiosna nie chce zawitać, a na drogach zalegają wielkie zaspy śniegu? Może to zachęta, aby zacząć uprawiać „winter biking”? Ostrzegamy jednak – całodniowe wycieczki rowerowe w śniegu są ogromnie wyczerpujące i wymagają ogromnego wysiłku i nieustannej walki z zimnem. Nawet jazda w kopnym piachu nie jest aż tak ekstremalna!

Odpowiednia odzież

Zimowa jazda na rowerze oznacza inwestycję w odpowiednią odzież, która nie tylko dobrze ogrzeje ciało i ochroni przed wychłodzeniem, ale jednocześnie pozwoli ciału oddychać. Najważniejszą zasadą jest zabezpieczenie członków, które są najbardziej podatne na wymarznięcie, czyli nosa, uszu oraz palców u rąk i nóg. Oprócz rękawic rowerowych dodatkowo warto zaopatrzyć się w rękawice narciarskie, które ogrzeją nas szczególnie w trakcie powrotu, kiedy zmęczony organizm szybciej traci ciepło. Równie istotne są buty – polecamy wybrać wojskowe, wysokie ocieplane oficerki wiązane z antypoślizgową podeszwą. Ostatnim elementem są czapka i kominiarka, stosowane zamiennie, w zależności od warunków pogodowych. Pamiętajmy – najbardziej wymarza rozgrzany i spocony organizm wystawiony na lodowatą temperaturę i silny wiatr – nie dajmy się więc naszemu ciału przegrzać.

Rower

Dobrze zaprojektowane, miękkie opony terenowe to podstawa. Miękka guma opon dobrze sprawdza się zimną, gdyż nie twardnieje na mrozie i dobrze trzyma się śniegu oraz lodu. Odradzamy natomiast jazdę z drobniutkim bieżnikiem. Opony z nitami też nie są idealnym rozwiązaniem, gdyż utrudniają zabawę z poślizgami i ścierają się na asfalcie.

Na koniec polecamy ten film – prosimy o zachowanie bezpieczeństwa i nie zapomnijcie o prowiancie na drogę.

Kalendarz imprez « »