Rodzinnie i rowerowo w Tatrach

Rodzinnie i rowerowo w Tatrach

Wybrać się w góry rodzinnie? I do tego jeszcze na rowerach? Jeśli tylko jesteście średnio wysportowaną rodzinką, to proponowana trasa nie powinna stanowić dla Was większego problemu. Wystarczy, ze wystartujecie w Zakopanem. Nawet jeśli nie macie bagażnika rowerowego na samochód – jednoślady możecie wypożyczyć u wlotu do Doliny Chochołowskiej.

W Zakopanem startujemy z Ronda Romana Dmowskiego i kierujemy się w stronę Kościeliska. Następnie, koło dolnej stacji kolejki na Gubałówkę, odbijamy na Gładkie. Mijamy po prawej Kościół na Górce i znajdujący się nieopodal Hotel Kasprowy. Kierujemy się w stronę dolnej kolejki na Szymoszkową i docieramy do granicy wsi Kościelisko. Po drodze mijamy jeszcze wyciąg na Butorowy Wierch i krętą dróżką pod górę zmierzamy  w stronę kościółka w centrum wsi.

W Kościelisku, przy remizie strażackiej zjeżdżamy w prawo asfaltową drogą. Docieramy do Przysiółka Roztoki, gdzie asfalt się kończy. Trakt kieruje nas w lewo, urzekając znajdującymi się nieopodal brzegami Czarnego Dunajca. Za mostkiem przerzuconym przez Lejowy Potok udajemy się w stronę doliny Chochołowskiej. Tutaj pokonujemy Siwą Polanę, podziwiając po drodze wspaniały świerkowy las oraz wyłaniającą się zza drzew panoramę Tatr. Jeśli dojechaliśmy aż tutaj – mamy za sobą już 10 km drogi.

Następny etap drogi wiedzie przez Polanę Huciska. Droga zmienia się z asfaltowej w kamienno-żwirową. Tym traktem jedziemy aż do Niżnej Bramy. Pokonujemy most nad Chochołowskim Potokiem i znajdujemy się na polanie Pod Jawory. Jadąc dalej mijamy początek szlaku Nad Reglami. Zwężająca się za sprawą Bobrowca i Kominiarskiego Wierchu droga uświadamia nam, że oto dotarliśmy do Wyżnej Bramy. Po prawej mijamy leśniczówkę TPN – dawne schronisko. Dalej zaczyna się brukowana otoczakami droga, która nie dość, że kamienista, to jeszcze ma znaczny stopień nachylenia.

Ale za nią już tylko łatwiej – nieco z górki i coraz bliżej celu. Za potokiem przejeżdżamy jeszcze prawie pól kilometra i docieramy na Polanę Chochołowską. Przejazd przez nią wiąże się z ostrym, 200-metrowym finiszem pod górkę. W zamian otrzymujemy wspaniałe widoki i możliwość posilenia się w doskonale zaopatrzonym bufecie.

Do Zakopanego wracamy przez Siwą Polanę i Drogą Pod Reglami. Po dotarciu do szosy Witów-Zakopane odbijamy w prawo do wylotu Doliny Kościeliskiej. Jedziemy przez 150 metrów główną drogą a następnie odbijamy na zielony szlak rowerowy w górę. Później wiedzie on przez jakiś czas w dół. Zjazd jest dosyć stromy i na jego trasie znajduje się wąski mostek. Następnie odbijamy w lewo na Nędzówkę i przez prawie 2 kilometry jedziemy przez świerkowy las. Trasa kończy się po prawie 35 kilometrach na samych Krupówkach, które swoim gwarem skutecznie wybudzą nas z zamyślenia, w które można popaść, przejeżdżając przez wspomniane tereny.

Miłym akcentem aktywnie spędzonego dnia może być wspólna wyprawa do relaksujących Term w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kategoria: Atrakcje dla rodzin

Kalendarz imprez « »