Radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych

Radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych

Samotne znalezienie się w sytuacji, pozornie bez wyjścia, w górach na pewno u większości osób wywołuje strach i panikę. Zamiast logicznie myśleć o tym, jak wyjść z sytuacji, myślą o najgorszym. Tymczasem, jak się okazuje – zachowanie spokoju jest w stanie bardzo nam pomóc. Na pewno nie będzie to zrelaksowanie umysłu z gatunku tych, jakiego doświadczamy w basenach termalnych, ale minimalnie trzeźwa ocena sytuacji doda nam szans na przetrwanie.

Każde zgubienie się w górach, a szczególnie w Tatrach, nawet jeśli przytrafiło nam się już kiedyś – będzie doświadczeniem zupełnie nowym. Dlaczego? Ponieważ może zdarzyć się w innej porze roku, podczas innej pogody i pory dnia, przy naszym lepszym lub gorszym przygotowaniu i w nieznanym terenie. Zamiast jednak poddawać się chemicznej działalności adrenaliny i kortyzolu – hormonów stresu, lepiej nauczyć się trzeźwo oceniać sytuację i radzić sobie z nią.

Ważne jest odpowiednie przygotowanie psychiczne i to jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Dobrze jest zatem wpoić sobie plan, w którym uwzględnimy sytuację kryzysową. Mózg w takich chwilach szuka gotowych schematów działania i często korzysta z podświadomości. Przydadzą się zatem wytrenowane nawyki, które będziemy wykonywać odruchowo. Pracuj również nad oddechem. Zacznij od wzięcia kilku głębokich wdechów, które dotlenią mózg i pozwolą Ci pomyśleć bardziej racjonalnie. Do tego – odwrócą Twoją uwagę od strachu. Regularne ćwiczenia oddechowe pozwolą Ci zdobyć nawyk nie poddawania się pierwszym objawom paniki.

Kiedy już opanujesz te techniki znacznie łatwiej będzie Ci radzić sobie w sytuacjach kryzysowych a co za tym idzie – zwiększysz swoje szanse na przetrwanie.

Kalendarz imprez « »