Przetrwać w nocy na szlaku

Przetrwać w nocy na szlaku

Przed nami jesień – idealny okres na wyprawę w góry. Nie tylko do bukowiańskich term. Coraz mniej turystów na szlaku, przyroda mieni się wszystkimi barwami, jest jeszcze ciepło… Jedynym minusem może być to, że dni stają się coraz krótsze. Na szlak trzeba wychodzić naprawdę wcześnie, by nie spędzić na nim nocy. Co jednak zrobić, kiedy już zastanie nas zmierzch a do schroniska jeszcze kawał drogi?

Nocna wędrówka może okazać się niebezpieczną dla nieprzygotowanego na nią wędrowca. Zwłaszcza jesienią, kiedy dni są stosunkowo ciepłe, nieraz gorące, za to w nocy mogą pojawić się już przymrozki a nawet – opady śniegu. Dobry, wytrawny wędrowiec zabiera na szlak sprzęt, który po pierwsze nie skaże go na nocowanie na szlaku a po drugie ułatwi dojście do schroniska. Podstawowym wyposażeniem jest tu zatem latarka – i to koniecznie czołówka – ważne, by podczas wspinaczki lub schodzenia mieć wolne ręce.

Najrozsądniej jest przeczekać noc tam, gdzie nas zastała. Najpierw jednak staramy się zlokalizować swoje położenie na mapie i określić, czy daleko do najbliższego schroniska lub chociaż leśniczówki. Jeśli nie - zaczynamy budować szałas. Niezbyt daleko od szlaku, by trafić na niego po przebudzeniu się. Teraz musimy zadbać o swój komfort termiczny. Konieczne zatem będą gruby sweter i kurtka. W szałasie siadamy na plecaku i popijamy całą noc ciepłą herbatę z termosu. Ważne, by postawić szałas w miejscu osłoniętym od wiatru, który będzie dodatkowo potęgował odczucie zimna. Dobrze również jeśli znajdziemy tzw. kolebę – przestrzeń między głazami na skalnym rumowisku. Ponieważ koleby były od lat używane przez wędrowców – często są uszczelnione i obudowane kamieniami. Dobrym rozwiązaniem jest również noszenie przy sobie folii NRC. To płachta, którą składa się w kostkę, wielkości zeszytu A5. Jest też lekka – tylko 62 gramy. Jej zabranie może nam uratować życie w kryzysowej sytuacji. Owinięcie się folią na długie godziny zapewnia utrzymanie komfortu termicznego.

Ponieważ jednak wędrowanie po tatrzańskich szlakach w nocy jest zabronione, najlepiej przewidywać i planować wyprawy tak, by noc nie zaskoczyła nas w drodze.

Kalendarz imprez « »