Przełom lata i jesieni w Tatrach

Przełom lata i jesieni w Tatrach

Przełom lata i jesieni w Tatrach to prawdziwa rosyjska ruletka. Jeśli chodzi o pogodę – nie można być pewnym niczego. Raz słońce, raz deszcz a innym razem – śnieg. Od gorących dni po noce w przymrozkami. To czas dla doświadczonych.

Chociaż jesień jest okresem względnie stabilnym w pogodzie tatrzańskiej, to nie można dać się zwieść pozorom. Na szlakach warto pamiętać o tym, że zacienione miejsca mogą pokrywać się cieniutkimi warstwami lodu. Jeśli potraktujemy taką skałę jako  jeden z punktów podparcia – może się to okazać tragiczne w skutkach.

Również załamanie pogody są w Tatrach inne jesienią i inne latem. Te jesienne mogą sprawić, że lodowaty deszcz w kilka chwil zmieni się w zacinający ze wszystkich stron grad lub śnieg. Ciepła kurtka, czapka, rękawiczki – to obowiązkowe wyposażenie każdego plecaka. Kiedy załamanie złapie nas na szlaku – najlepiej zawrócić, nawet jeśli brakuje nam do szczytu kilku metrów.

W wyższe partie gór przydadzą się także raki i czekan. Ale jeśli korzystanie z nich jest dla nas nowością absolutną – najlepiej zrezygnować ze takiego sprzętu i pozostać na nizinach. A czas spędzić z korzyścią dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Gdzie? Najlepiej w termach bukowiańskich.

Kalendarz imprez « »