Przed i po wspinaczce

Przed i po wspinaczce

Wspinaczka górska, tak samo jak górska turystyka wymaga od uczestników pewnego przygotowania. Warto pamiętać o czysto fizycznym aspekcie przygotowania ciała do wysiłku, co pozwoli na uniknięcie kontuzji a także zaoszczędzi nam zakwasów.

Zarówno rozgrzewka mięśni, jak i ich rozciąganie powinny wejść nam w nawyk, jeśli nie chcemy przesiedzieć sezonu na nizinach. Rozgrzewka powinna zacząć się oczywiście od ćwiczeń ogólnorozwojowych. Powinniśmy zwiększyć wydolność oddechową i rozgrzać największe partie mięśni oraz stawy. Rozgrzewamy zwłaszcza ręce – podczas wspinaczki to one będą główną siłą napędową naszego przemieszczania się. Nie wolno zapominać jednak o nogach i stawach biodrowych. Ważne jest również rozgrzanie odcinka szyjnego kręgosłupa. Koniec rozgrzewki powinien zostać uzupełniony o rozciąganie się.

Po zakończeniu wysiłku, rytuałem powinno stać się rozciąganie. Jego statyczny, uspokajający charakter winien rozluźnić mięśnie i przynieść wyciszenie. Dobrym sposobem na zakończenie wspinaczki jest także kąpiel w wodach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Mają one bowiem prozdrowotne i regenerujące właściwości.

Kategoria: Wspinaczka

Kalendarz imprez « »