Pozostawmy w Tatrach jedynie serce

Pozostawmy w Tatrach jedynie serce

Co z tą czystością w Tatrach? Niby Park Narodowy i niby każdy wie, jak się zachować. A jednak…

Spacerując szlakiem czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeden wyrzucony papierek, butelka, czy puszka mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla otaczającej nas przyrody. Z myślą o tym, że „to tylko papierek”, pozostawiamy go w trawach. Ale kiedy głębiej się zastanowić, to każdy milion turystów odwiedzających Tatry tylko w sezonie letnim, pozostawia po sobie już całą hałdę śmieci! Na nic zdają się apele i akcje sprzątania. Choć podobno z roku na rok jest coraz lepiej.

Toalety poza szlakami, puszki, butelki – to wszystko raczej odstrasza niż zachęca do wypraw w góry. Nieopatrznie zostawione śmieci, zwłaszcza plastikowe butelki stają się grobem dla wielu owadów i małych ssaków, które wejdą do nich, ale już nie będą potrafiły ich opuścić.

Podobnie sprawa ma się z pozostawianiem przy szlakach resztek jedzenia. Na przykład niedźwiedzie potrafią wyczuć zapach kanapki z odległości wielu kilometrów. Zaczynają żerować coraz bliżej uczęszczanych przez turystów dróg i zatracają swoją dzikość. Nie dość, że stanowią przez to ogromne zagrożenie dla ludzi, to jeszcze nie potrafią później same znaleźć pożywienia. Najbardziej tragiczną historią z udziałem niedźwiedzia była ta o Magdzie Roztoczance (pisaliśmy o niej w dziele Fauna i flora).

To samo dotyczy np. orzechówek, znanych tatrzańskich ptaków. Dawniej brały one udział w rozsiewaniu limby. Zbierały jej nasiona i zakopywały w różnych miejscach, zapominając później o nich. Obecnie orzechówki przylatują w okolice schroniska nad Morskim Okiem i wyczekują na resztki łatwej zdobyczy. A turyści chętnie je karmią…

Dlatego dobra rada – śmieci zabierajmy ze sobą i wynośmy poza obszar TPN. W Tatrach niech pozostaną nasze serca i ślady stóp na szlakach. Nie ważne, czy przyjeżdżamy do bukowiańskich term, czy wędrujemy od schroniska do schroniska – pamiętajmy o tych, którzy byli tu przed nami, a którym ludzie wykradli spory obszar strefy życiowej.

Kategoria: Fauna i flora

Kalendarz imprez « »