Polskie Tatry

Tatry to jedne z najbardziej fascynujących gór w Europie. Te najwyższe w paśmie Karpat szczyty leżą w centralnych Karpatach Zachodnich. Powierzchnia Tatr to ponad 780 km2, z czego zaledwie 175 km2 leży w Polsce, reszta zaś – na Słowacji.

Pasmo to jest objęte ochroną – na jego terenie znajduje się Tatrzański Park Narodowy. Przynależy też do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Tatry dzielą się na 3 pasma:

  • Tatry Zachodnie z najwyższym szczytem Bystrą (2248 m) po stronie słowackiej i Starorobociańskim Wierchem (2176 m) po stronie polskiej,
  • Tatry Wschodnie: – Tatry Wysokie – najwyższy szczyt po stronie słowackiej – Gerlach (2655 m), po stronie polskiej – Rysy (2499 m), – Tatry Bielskie (po stronie słowackiej) – najwyższy szczyt – Hawrań (2152 m).

Granice poszczególnych pasm:

  • Tatry Zachodnie i Wschodnie – Przełęcz Liliowe i Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (Polska) i Dolina Cicha Liptowska (Słowacja),
  • Tatry Bielskie i Wysokie – Przełęcz pod Kopą.

Nazwa Tatr pozostaje niewyjaśniona. Jest kilka hipotez, w tym ta, mówiąca o celtyckim pochodzeniu słowa, gdzie tertre oznaczało wzgórze.

Najbardziej znane szczyty Tatr to: Gerlach, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Kozi Wierch, Świnica, Czerwone Wierchy, Wołowiec, Giewont, Mnich, Kościelec, Kozi Wierch, Krywań, Hawrań.

75 najwyższych szczytów zwanych jest Koroną Tatr.

Góry te mają bogatą faunę i florę. Jako rezerwat przyrody skrywają wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Można tu spotkać szarotki górskie, fiołki alpejskie, goryczki kropkowane, żmije zygzakowate, niedźwiedzie, orły bieliki, salamandry plamiste, kozice, świstaki i wiele innych.

Pierwsza wycieczka w Tatry, wg zapisków odbyła się już w XVI wieku. W Zielone Świątki miała wybrać się na przejażdżkę do Zielonego Stawu Kieżmarskiego Beata z Kościeleckich Łaska. Zdobywanie szczytów zaczęło się jednak później – pierwsze wzmianki o tym pochodzą dopiero z XVII wieku. W XVIII wieku powstała pierwsza dokładna mapa Tatr austriackiego autorstwa. Jednak dopiero w latach 90. XIX wieku Tatry stały się na tyle popularne, że osiedliła się w nich część polskiej inteligencji. W 1909 roku powstało TOPR.

Obecnie sezon turystyczny trwa tu cały rok. W Tatrach jest wiele ciekawych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności. Jest również mnóstwo miejsc wartych zobaczenia. W myśl zasady cudze chwalicie, swego nie znacie, mamy nadzieję przybliżyć czytelnikom większość z nich i zachęcić do odkrywania polskich Tatr. Wędrujcie z nami!

Kategoria: Polskie Tatry

Kalendarz imprez « »