Polak, Słowak – dwa bratanki

Polak, Słowak – dwa bratanki

Tatry łączą ludzi – nie tylko dlatego, że wobec nich każdy staje się równy. To także takie miejsce na mapie Polski, w którym biegną obok siebie granice dwóch państw – Polski oraz Słowacji. Równie często, co na szlakach, naszych południowych sąsiadów możemy spotkać w podhalańskich miasteczkach a nawet – w bukowiańskich termach.

Atmosfera wypoczynku i wzajemna uprzejmość skłaniają do nawiązywania przyjacielskich konwersacji. W końcu Polak, Słowak – dwa bratanki. Mając na uwadze specyfikę języka słowackiego i jego częste niezrozumienie przez nas prezentujemy poniżej kilkanaście słówek, jakie mogą nam się przydać podczas spotkania.

Jak to już przyjęto na szlaku – wypada się najpierw przywitać. W tym celu możemy powiedzieć Dobré ráno! lub Dobrý deň! Później możemy przejść do dalszej konwersacji, podczas której, chcąc wejść na wyższy poziom zażyłości możemy zapytać Ako sa voláte? (Jak się nazywasz?). Kiedy jednak interesuje nas jedynie to, ile czasu zostało do końca podróży, śmiało zaczepmy napotkaną osobę słowami Koľko je hodin?

Zdecydowanie, podczas wszelkich wycieczek warto mieć przy sobie sprievodca , czyli przewodnik górski. Ale już słuchać i podążać po szlakach będziemy za kimś, kogo określić możemy jako horský vodca. Pytając o drogę, zapytajmy o cestę. Jeśli bowiem użyjemy słowa droga, nasz słowacki rozmówca albo dziwnie na nas spojrzy, albo wyciągnie woreczek z nielegalną substancją (droga to słowacku narkotyki). Kiedy będziemy wychodzić z chaty (schroniska górskiego) warto dowiedzieć się: Aká je predpoveď počasia na dnes? (o prognozę pogody).

Jeśli zastanie nas na szlaku búrka (burza) lub złamiemy nogę, możemy potrzebować pomocy organizacji takiej jak Tatranská horská služba a nawet trafić do nemocnicy (szpitala). Wtedy przydatnym może okazać się poisťenie (ubezpieczenie).

Na koľko noci ubytovať sa w chacie? To pytanie padnie, jeśli będziemy chcieli spędzić kilka dni w schronisku. Poszukując prysznica zapytajmy o sprchę a chcąc zjeść śniadanie, dowiedzmy się o ranajkę. Coś na rozgrzanie? W każdym schronisku dostaniemy čaj i kupimy polievke (zupę).

Na koniec dnia warto pożegnać się przed udaniem się na spoczynek, mówiąc po prostu Dobrú noc!

Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »