Pokonać najtrudniejsze szlaki

Pokonać najtrudniejsze szlaki

Jak pokonywać najtrudniejsze szlaki turystyczne w Tatrach? Przede wszystkim rozważnie. Większość z nich prowadzi na mocno eksponowane fragmenty, przepaście, urwiska. Przy odpowiednim przygotowaniu możemy jednak dać sobie radę z wędrówką.

Najtrudniejsze tatrzańskie szlaki posiadają metalowe ułatwienia – klamry, łańcuchy, drabinki. Wiadomo – zawsze wejście na bardzo wysoką ścianę  i spojrzenie w dół będzie wiązało się z dreszczykiem emocji. Nie są to na pewno miejsca dla osób z lękiem wysokości, czy przestrzeni. Ale nawet ci, którym wspinaczka nie jest obca mogą poczuć się nieswojo. Dlatego wysokości i ekspozycje należy sobie dawkować. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór coraz dłuższych odcinków z kilkoma możliwościami odwrotu.

Należy również przestrzegać zasady trzech punktów – kiedy stoimy stabilnie na dwóch nogach i trzymamy się jedną ręką – możemy z powodzeniem szukać drugą dalszych ułatwień. Tak samo – kiedy trzymamy się dwoma rękoma i mamy jedną nogę na solidnej podporze – możemy druga szukać kolejnych stopni.

Oczywiście koniecznie trzeba przestrzegać zasady – jedna osoba na jednej partii łańcucha. Dla osób wybierających się na Orlą Perć przyda się kilkunastometrowa lina wspinaczkowa, taśma lub uprząż i kilka karabińczyków. W razie nagłego załamania pogody można się będzie przypiąć i bezpiecznie przeczekać ten czas.

Nie zapominajmy też o kasku – chroni głowę zarówno w czasie upadku, jak i przed lecącymi z góry kamieniami. To żaden wstyd a wręcz konieczność – pojawić się w Tatrach Wysokich z solidna ochroną głowy.

I na koniec – niezbędne jest sprawdzenie warunków pogodowych przed wyjściem a w razie prognozowanych burz – przełożenie wyprawy. Dzień przestoju dobrze poświęcić na regenerację i relaks np. w bukowiańskich termach.

Kategoria: Sporty ekstremalne

Kalendarz imprez « »