Początki wspinaczki skałkowej

Początki wspinaczki skałkowej

Kursy wspinaczki skałkowej to coraz popularniejsza metoda na zdobywanie wysokości. Najczęściej takie kursy zaszczepiają w uczestnikach taternickie ambicje i są wstępem do dalszych szkoleń.

Kiedy już podejmiemy decyzję o rozpoczęciu kursu, zapiszemy się na niego, to pozostaje nam jeszcze kwestia tego, co zabrać ze sobą na pierwsze i kolejne zajęcia. Choć sprzęt wspinaczkowy do najtańszych nie należy, to początkujący nie muszą od razu wydawać krocia na jego zakup.

Zacznijmy od stroju. Nie jest od razu konieczna nie wiadomo jaka bielizna i ubrania ze specjalistycznego sklepu. Dobrze jednak zainwestować w coś, co nie będzie krępowało ruchów. Sprawdzą się niezbyt luźne dresy, legginsy lub długie spodnie – na tyle, by sięgały za kolano. Krótkie spodenki nie sprawdzą się z prostego powodu – bywają zbyt krótkie i nie chronią odpowiednio dobrze nóg najbardziej podatnych na otarcia i siniaki. Z wiadomych powodów panie nie powinny wspinać się w spódniczkach.

Jeśli chodzi o bluzkę, to może być t-shirt, cienka bluzka z długim rękawem, koszulka do biegania.

Buty to podstawowa kwestia. Na pierwsze treningi nie warto jednak kupować nowych. Sprawdzą się za to halówki lub trampki, a nawet adidasy. Chodzi o to, by nie mieć luzów w palcach. Po kilku tygodniach można zaopatrzyć się już w bardziej profesjonalne obuwie. By je kupić należy oczywiście zmierzyć i nie załamywać się – podobno na początku każde są niewygodne. Przedział cenowy – od 200 zł w górę.

Sprzętu też nie musisz kupować swojego. Wystarczy, że na miejscu wypożyczysz uprząż. Do tego linka, kask, woreczek z magnezją. W miarę fascynacji kursem możesz zacząć kupować swój szpej. Z zakupem sprzętu w najtańszej wersji powinniśmy zmieścić się w 2000 złotych.

Warto przed wspinaczką ściągnąć biżuterię, ponieważ nie dość, że może się zniszczyć, to jeszcze zrobić nam krzywdę (próbowaliście kiedyś ściągnąć obrączkę z opuchniętych palców w ciepły dzień?).

Po kursie wspinaczkowym czas na relaks, który jest również bardzo ważnym elementem każdego sportu. Kąpiel w wodach termalnych bukowiańskich basenów nie tylko ukoi zmęczone ciało, ale pozwoli też zregenerować się psychice.

Kategoria: Wspinaczka

Kalendarz imprez « »