Paralotnią w Tatry

Paralotnią w Tatry

A gdyby tak… paralotnią w Tatry? Czemu nie?! Warunki do uprawiania tego romantycznego i zarazem bardzo zjawiskowego sportu panują na południu Polski idealne. Sprawdźmy zatem, gdzie można pozwolić sobie na podniebne szaleństwo.

Czarna Góra

Najpierw rejony Bukowiny Tatrzańskiej. Jadąc do niej przed Białkę z pewnością już jesteśmy myślami w rewelacyjnych basenach termalnych. Póki co warto jednak oderwać myśli od ziemi i zwrócić uwagę na masyw Czarnej Góry (903 m n.p.m.). Z jej szczytu rozpościera się nie tylko wspaniała panorama Tatr. Panują tu również wymarzone warunki dla paralotniarzy. Choć start bywa trudny, ze względu na silny wiatr, to widoki są warte wysiłku. Miejscem lądowania są najczęściej łąki i nieużytki po zachodniej stronie Białki. Przy sprzyjających warunkach można pokusić się o próbę lądowania w miejscu startu.

Gubałówka

Gubałówka jest szczytem wszechstronnie eksploatowanym przez wielbicieli różnorodnych sportów. Stanowisko startowe dla paralotniarzy stanowi duża polana położona na wschód od górnej stacji kolei terenowej. Duża różnica temperatur pomiędzy poszczególnymi odcinkami trasy pozwala na wykonywanie dalekich lotów. Drugie stanowisko znajduje się kilometr dalej, na Pająkówce. W obu przypadkach należy zwracać uwagę na wyciągi kolejek linowych i ryzyko zahaczenia o nie.

Jarmuta

Na południowy wschód od Szczawnicy czeka na spragnionych podniebnych wrażeń Jarmuta (773 m n. p. m.). Szczyt dostępny jedynie pieszo wciąż przyciąga paralotniarzy. Przed wejściem na górę zaleca się obejrzenie słabo widocznych ze szczytu miejsc lądowań. Ze wierzchołka roztaczają się wspaniałe widoki na m.in. Trzy Korony a na dalszym planie – Tatry.

Kasprowy Wierch

Także Kasprowy Wierch nadaje się idealnie na paralotniowe wyprawy.  Dawniej jedynym warunkiem był absolutny zakaz przelatywania na stronę słowacką i lądowania na niej, latać zatem mogliśmy tylko i wyłącznie w stronę Zakopanego. Wjazd na szczyt znacznie ułatwia kolej linowa. W dobrym tonie było dawniej nawiązanie kontaktu z żołnierzami Polskiej Straży Granicznej i przedstawienie im swoich zamiarów. Wspaniałe loty zapewnia duża różnorodność termiczna.

Nosal

Nosal to miejsce kultowe. Ten szczyt znany jest przede wszystkim z corocznych majowych Zakopiańskich Zawodów Paralotniowych. Zimą można skorzystać z wyciągu krzesełkowego, natomiast latem pozostaje nam jedynie piesza wędrówka. Nosal jest jedynym na terenie TPN szczytem dostępnym oficjalnie dla paralotniarzy.

Palenica

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć na końcu także Palenicy (772 m n. p. m.). Można tu wejść na pieszo lub wjechać wyciągiem. Sprzyjające loty odbywają się przy wschodnim wietrze a zmienna termika pozwala na długie loty na nawet krótkich skrzydłach.

W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę, że tereny nad którymi latamy należą w większości do osób prywatnych, którym nie zawsze się to podoba. Trzeba także unikać lotów nad polami w okresie żniw i wysiewów, ponieważ wciąż wykorzystywane na Podhalu konie przeraźliwie boją się podniebnych turystów.

Kalendarz imprez « »