Ocalić tradycję – Redyk Karpacki 2013

Ocalić tradycję – Redyk Karpacki 2013

11 maja ruszył z Murzasichla Redyk Karpacki 2013. Z Rotbav w okolicach Braszowa w Transylwanii (Rumunia) ruszyli w międzynarodową wędrówkę bacowie z krajów podkarpackich. Wśród nich – również liczna delegacja z Polski. W zaszczytnym gronie znalazł się m.in. Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego – Edward Tybor.

Zgodnie z tradycją

Początek wędrówki zainicjowano na Hali Rotbav, by przy dźwięku słowackich fujarek szałasowych, trombit, poświecić owce i ruszyć w drogę. Cała uroczystość miała niezwykle podniosły charakter. Trasa wędrówki wiedzie przez historyczny szlak wołoski. Bacowie ze swoimi stadami przejdą zatem łukiem Karpat od Rumunii, przez Ukrainę, Polskę i Czechy. Trasa to około 1200 km. Koniec wędrówki jest planowany na 14 września 2013. W czasie drogi będą do nich dołączać kolejni bacowie z mijanych krajów.

Imprezy towarzyszące

Ta tradycyjna góralska impreza niesie za sobą oczywiście wiele wydarzeń artystycznych i folkowych festiwali. Rękodzieło, tradycyjna muzyka i potrawy, opowieści i stroje – to wszystko czeka na tych, którym uda się trafić na trasę redyku. Zatem, jeśli np. będziecie przebywać akurat w Bukowinie Tatrzańskiej lub Poroninie – możecie doskonale się bawić nie tylko za sprawą pobytu w Termach. Redyk to także wspaniała atrakcja dla rodzin z dziećmi. W końcu – który maluch nie chce pogłaskać żywej owcy?

Warto wspomnieć, że owce wędrujące z bacami idą naturalnym trybem dziennego wypasu i znajdują się pod opieką weterynarza. Stąd też wędrówka ta nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia.

Potrzeba serca

Redyk nie jest finansowany z żadnych środków państwowych ani unijnych a jego organizacja wynika z potrzeby serca i chęci kultywowania pięknej tradycji, która zanikała. Niesamowite jest również to, że pasterze z różnych krajów potrafią porozumieć się ze sobą na podstawie, wspólnego dla wszystkich narodowości zamieszkujących Karpaty, języka. Piękne, prawda?

Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »