Najważniejsze szczyty Tatr

Wyróżniamy 75 najważniejszych szczytów tatrzańskich, zwanych Koroną Tatr. Wbrew powszechnej opinii, nie każdy z nich jest skalisty i niedostępny. Wiele tatrzańskich masywów nadaje się na rodzinne wycieczki, ale są też takie, na które bez liny i specjalnych butów ani rusz.

Na pomysł spisania ich nazw wpadł Piotr G. Mielus. Pierwotna i niekompletna wersja tego spisu znalazła się w czasopiśmie Góry w 1998 roku. Należą do nich m.in. Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Kozi Wierch, Świnica, Czerwone Wierchy, Wołowiec, Giewont, Mnich, Kościelec, Kozi Wierch, Krywań. Tak naprawdę jednak jest ich o wiele więcej.

Turyści często zapominają o tym, że każdy szczyt wymaga pokory, bo nawet najłatwiejszy z nich podczas złej pogody, może stać się śmiertelną pułapką. Wiele z nich ma, tylko z pozoru, łatwe zejścia (Czerwone Wierchy), które w rzeczywistości są podcięte stromymi urwiskami. Nie oznacza to jednak, że nie można w Tatry wybrać się z dzieckiem. Nosal, na przykład, jest idealny na wycieczkę dla średniowysportowanej rodziny. Wytrawni turyści, natomiast, na pewno pójda na Świnicę, czy Wołowiec.

Giewont i Kasprowy Wierch to jedne z najczęścoiej odwiedzanych i najbardziej znanych gór. Z pewnoscią jednak warto przemyśleć kwestie wycieczki na nie, ponieważ duże obłożenie turystyczne i wąskie wierzchołki sprawiają, że często dochodzi tam do wypadków.

Kategoria: Polskie Tatry

Kalendarz imprez « »