Na szlak z maluchem

Na szlak z maluchem

Z dzieckiem można iść w góry a nawet, ze względów kondycyjno-zdrowotnych jest to wskazane. Rodzinne wyprawy cieszą się ogromną popularnością, ale przy wyborze tras trzeba bezwzględnie zachować zdrowy rozsądek. Inaczej możemy maluchowi tylko zaszkodzić.

Po pierwsze – nie każdy o tym wie – podejścia na tereny powyżej 1500 m n.p.m. nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 15 roku życia. To zalecenie lekarzy pediatrów, którzy badając dziecięce organizmy stwierdzili, że nie są one odpowiednio przygotowane do zmiany różnicy ciśnień powyżej tej granicy.

Po drugie, jeśli chodzi o najmłodsze maluszki, taki, które jeszcze same nie siedzą, to co najwyżej możemy przewieźć je wózkiem po terenach podgórskich a najlepiej – w ogóle dać sobie spokój do czasu aż dziecko podrośnie.

Dzieci, utrzymujące się samodzielnie w pozycji siedzącej można transportować na plecach w specjalnych nosidełkach, dostępnych w górskich sklepach. Zwykłe nie nadają się do tego celu, ponieważ w wypadku potknięcia dziecko może nam po prostu przelecieć przez plecy i skończyć na skałach przed nami. Specjalistyczne nosidełka są wyposażone w dodatkowe szelki, zaprojektowane w ten sposób, by dziecko samo się z nich nie uwolniło. Dodatkowo, pod takim nosidełkiem, znajduje się komora na ubranie dziecka.

Należy pamiętać także tym, że w stelażu dziecko jest unieruchomione i marznie znacznie szybciej niż my. Górskie nosidełka mają zazwyczaj w komplecie specjalną opończę, pozwalająca osłonić malucha przed ewentualnym załamaniem pogody.

Wycieczki w skaliste tereny odradzamy – grożą nie tylko dźwigającym dodatkowe kilka(naście) kilogramów na plecach, ale też mogą powodować, że przy każdym skręcie będziemy uderzać główką dziecka o skały.

Zdecydowanie za to można wybrać się na spacer np. do Doliny Chochołowskiej, gdzie wjedziemy także trekkingowym wózkiem. A najlepiej zabrać malucha w miejsce, gdzie będzie mógł w bezpieczny sposób wyładować nadmiar energii, np. do Term w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kategoria: Atrakcje dla rodzin

Kalendarz imprez « »