Ludowy strój podhalański - czy ma szansę stać się streetlookowym hitem metropolii?

Ludowy strój podhalański - czy ma szansę stać się streetlookowym hitem metropolii?

Białe, obcisłe, wełniane portki z lampasem. Buty skórzane – kierpce z wyściskiwanymi wzorami. Biała lniana koszula, a na nią serdak, czyli kożuszek z baraniej skóry lub bogato zdobiona cucha. Na głowie filcowy kapelusz z orlim piórem – tak wygląda ludowy strój podhalański. Pytanie, czy odejdzie on w zapomnienie, czy może stanie się hitem na głównych ulicach dużych miast?

Za górami, za lasami

Polskie stroje ludowe były używane przez większość polskich etnicznych, ale w II połowie XIX wieku wzrost zamożności chłopów spowodował ich najwiekszy rozwój. W okresie międzywojennym zaczął on być traktowany jako odzież odświętna, noszona na wielkie okazje, a nie jako ubiór codziennego użytku. Wygląd górlaskiego stroju ludowego uwarunkowany jest specyficznymi warunkami klimatycznymi panującymi w tym regionie kraju, ale nawiązuje także do historii regionu. Dzisiaj przywdziewany jest przez górali na specjalne okazje, święta oraz w celach ekonomicznych - tzn. wspomagając marketing aby ciekawiej zaprezentować się turystom z nizin.

Na dwa fronty

Nawiązania do góralskich strojów ludowych coraz wyraźniej widać we współczesnej modzie. Motywy etniczne najczęściej pojawiają się w letnich kolekcjach. Delikatne, przewiewne tkaniny doskonale komponują się z ludowymi haftami. Trend ten podchwytują znani projektanci oraz niszowi artyści, przenosząc go zarówno do manisteeamu oraz mody alternatywnej.  Górlaskie motywy znaleźć można w oryginalnych butikach oraz na produktach znanych, sieciowych marek.

Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »