Legenda o Śpiącym Rycerzu Giewoncie

Legenda o Śpiącym Rycerzu Giewoncie

Czym byłyby Tatry bez swoich legend? Nadal pozostałyby górami, ale nie byłoby w nich tyle magii i uroku. Podhalańskie opowieści nie wzięły się znikąd. Ludzie od wieków próbowali wytłumaczyć sobie, skąd wzięły się zjawiska atmosferyczne, dlaczego coś wygląda tak a nie inaczej i wiele innych rzeczy. Tak narodziła się również legenda o Giewoncie – śpiącym rycerzu.

W odległych czasach, kiedy ziemia nie wyglądała tak, jak dzisiaj a wielki potop zalewał równicy żył pewien smok. Zakochał się w Magurze a z tej miłości przyszły na świat dzieci: córki i synowie. Chłopcom rodzice nadali imiona: Hawrań, Murań, Garłucha, Krywań, Wołoszyn i Giewont. Córki zaś nazywały się: Świnica, Zolto, Niebiesko, Skrajna, Pośrednia, Osobita i Zadnio.

Dzieci rosły i stawały się coraz piękniejsze. Pewnego razu Magura wezwała je do siebie, by dowiedzieć się, kim chcą zostać w przyszłości. Najmłodszy z braci, Giewont, który był jednocześnie najsilniejszym z nich odpowiedział, że rycerzem. Chciał bowiem bronić swego rodzeństwa, by żyło w spokoju.

Jak postanowił, tak uczynił – Krywań, który był kowalem ukuł dla niego piękną zbroję. Giewont stawiał zagrody i strzegł ich. Z sióstr najpiękniejsza była Osobita. Którejś nocy przyśniło jej się, że z północy przyjdzie ten, który zostanie jej mężem.

Na północy zaś żył wówczas królewicz Mróz, którego kochanką był Zima. Kiedy dowiedział się o Osobitej, postanowił pojąć ją za żonę. Giewont przepędził jednak posłańców, proszących w imieniu władcy o rękę. Rozzłoszczony Mróz uradził z Zimą, jak obalić Giewonta. W tym celu Zima ubrała się pięknie i przyszła zalecać się do rycerza.

Kiedy ten zbliżył się do niej – przybiegł Mróz, skuwając nogi rycerza lodem. Posłańcy przewrócili Giewonta na ziemię a on zapadł w sen. Osobita bardzo płakała za bratem. Z jej łez powstały wszystkie tatrzańskie potoki, każde oczko wodne i staw oraz wszystkie wody termalne. Odmówiła też ręki Mrozowi. Litościwa Zima też się wzruszyła. Okryła Giewonta płatkami białej pierzyny.

Podobno kiedy Polska znajdzie się w ogromnej potrzebie rycerz przebudzi się i stanie w jej obronie.

Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »