Legenda o Piotrze Gąsienicy

Legenda o Piotrze Gąsienicy

Tatry są romantyczne – od wspaniałości krajobrazów po piękne podania i legendy, które wiążą się ze straconymi kochankami. Rusałki, drwale, nieszczęśliwa miłość – to jedne z głównych tematów. Ale są też opowiadania o szczęśliwym zakończeniu. Poniżej jedna z piękniejszych legend tatrzańskich.

W czasach kiedy Tatry porastała gęsta puszcza a ludzie osiedlali się tylko  w dolinach Białego i Czarnego Dunajca, jeden z górali z tęsknota patrzył na szczyty. Ciekawiło go ogromnie, co znajduje się za majestatycznymi skałami i czy nie dało by się tam zamieszkać. Zwano go Piotrem.

Jak pomyślał – tak uczynił. Spakował się i pomaszerował w stronę szczytów. Kiedy dotarł na miejsce zadumał się i zachwycił wspaniałością krajobrazu. – Jak tu pięknie! Tu zostanę! – pomyślał.

Już od następnego dnia Piotr wziął się ostro do pracy. Rąbał drwa, karczował las a później chodził na polowania. Z czasem zaczął uprawiać ziemniaki i owies. Ludzie mówili, że polana, na której siedzi to Kopana, z czasem ukuło się powiedzenie, że Piotr siedzi na Za Kopane. A samego Piotra mieszkańcy zwali gąsienicą od pasiastego swetra, który nosił.  Pewnego dnia odwiedził go brat Jędrek i pytał jak mu się gazduje. Piotr odpowiedział, że dobrze – ma swój szałas i niczego mu nie brakuje.

-Brakuje ci żony – powiedział Jędrek. Piotr zadumał się i przyznał bratu rację. – Ale skąd ja tu żonę wezmę? – zapytał.

- U nas we wsi jest piękna Kasia – może i Tobie się spodoba – poradził Jędrek.

Bracia udali się do wsi. I było tak, jak mówił Jędrek. Kasia spodobała się Piotrowi a i on jej przypadł do serca. Rodzice ich pobłogosławili i wyprawili wesele a po dwóch latach narodził się Szymon, później Paweł. Następnie przyszły na świat córki – Marysia i Hania. Z czasem i oni założyli swoje rodziny a żeby różnić się od siebie – dobierali sobie przydomki.

Do dzisiaj mówi się, e w Zakopanem kapusta nie rośnie, bo za dużo tu Gąsieniców.

Z pewnością jednak w okolicy wyrastają jak grzyby po deszczu kolejne atrakcje. Jedną z nich są termy w Bukowinie Tatrzańskiej. Zapraszamy na relaksujący wypoczynek.

Kategoria: W regionalnym stylu

Kalendarz imprez « »